واقعیت‌ها و باور‌های غلط درباره لیپوساکشن و جراحی تناسب‌اندام

دکتر شاهین کریمیان (فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی): لیپوساکشن یا کشیدن چربی از زیر پوست با لوله‌های متصل به دستگاه‌های مکنده یکی از روش‌های درمانی است که مزایا و محدودیت‌های خود را دارد.

واقعیت‌ها و باور‌های غلط درباره لیپوساکشن و جراحی تناسب‌اندام

دکتر شاهین کریمیان (فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی)

لیپوساکشن یا کشیدن چربی از زیر پوست با لوله‌های متصل به دستگاه‌های مکنده یکی از روش‌های درمانی است که مزایا و محدودیت‌های خود را دارد.

1 - تجمع چربی زیر جلدی در بعضی نواحی بدن مثلا در قسمت تحتانی شکم در مردان، قسمت‌های خارجی ران در خانم‌ها و در جلوی گردن (غبغب) در هر دو جنس به رژیم‌های غذایی معمولی و فعالیت‌های ورزشی پاسخ نمی‌دهند و غالبا جنبه ژنتیکی دارد، از این رو درمان اول برای آنها لیپوساکشن است.

2 - لیپوساکشن فقط روی چربی‌های زیر جلدی موثر است. در بیمارانی که چاقی داخل شکمی، بخش یا تمام چاقی آنها را سبب شده، لیپوساکشن مناسب نیست. برای اینکه بدانید چاقی شما داخل شکمی است یا زیر جلدی پوست خود را بین انگشتان شست و سبابه خود فشار دهید. در صورتی که ضخامت بافت به‌دست آمده بیش از 3سانتی‌متر باشد چاقی شکم شما زیر جلدی است. در صورتی که تمایل به انجام لیپوساکشن ندارید، سعی کنید از رژیم‌های شدید غذایی و فعالیت‌های ورزشی بیش از حد سنگین احتراز کنید و برنامه‌ریزی کاهش وزن را در زمان طولانی و با ورزش‌ها و رژیم‌های متعادل انجام دهید. ورزش‌ها و رژیم‌های سنگین هر چند فورا چربی‌ های زیر جلدی را از بین می‌برند اما پوست ناحیه چاق و نیز پوست صورت را چروکیده و شل می‌کنند. اگر چاقی زیر پوستی شما به رژیم و برنامه ورزشی جواب نمی‌دهد به لیپوساکشن متوسل شوید.

3 - در خانم‌هایی که به‌دنبال بارداری‌های متعدد پوست شکم‌شان چروکیده و افتاده است یا بعد از کاهش وزن ناگهانی به‌دنبال ورزش‌ها و رژیم‌های شدید پوست شکم، ران و بازوی‌شان افتاده است، نباید پیشنهاد لیپوساکشن داده شود زیرا پوست آنها شل و آویزان می‌شود.

4 - انجام لیپوساکشن نواحی وسیع بدن در یک جلسه که متاسفانه به‌عنوان یک باور غلط برای کاهش وزن در جامعه شکل گرفته، بیهوده و گاهی خطرناک است. در چاقی‌های عمومی بدن غالبا چربی زیر جلد نقش کمی در اضافه وزن و بالا بودن سایز بیمار ایفا می‌کند و بیمار بعد از انجام لیپوساکشن غالبا از نتیجه عمل ناراضی است. برای این بیماران برنامه‌های اصولی رژیم درمانی و ورزش، بهترین راه لاغری است. در موارد چاقی‌های مرضی (وزن بیش از 150 کیلوگرم یا اندکس چاقی بیش از 40 کیلوگرم) روش‌های جراحی مثل کوچک کردن معده و بای‌پس روده هر چند بی‌عارضه نیست اما تنها راه نجات بیمار از ابتلا به انواع بیماری و انزوای اجتماعی و مرگ زودرس است.

5 - لیپوساکشن مانند هر عمل جراحی دیگری بدون خطر نیست اما اگر به صورت محدود، در زمانی کوتاه و در مراکز درمانی مجهز به امکانات و مراقبت‌های ویژه انجام شود، خطر آن از بسیاری از اعمال جراحی کمتر است.

6 - متدهای مختلف و تکنولوژی‌های متنوع لیپوساکشن تفاوت چندانی از نظر نتیجه عمل ندارد و آنچه اهمیت بیشتری دارد رعایت اصول صحیح توسط انجام‌دهنده آن مانند احتراز از آسیب رساندن به پوست، استفاده از کانول‌های باریک و دقت در یکنواختی انجام ساکشن است.

7 - لیپولیز لیزری که روشی است نوین برای تخریب چربی زیر پوستی با لیزر و اخیرا تبیلغات وسیع درباره آن انجام می‌گیرد که بعضی آنها واقعیت ندارد. در این روش بعد از خرد کردن چربی‌ها توسط لیزر با لیپوساکشن چربی‌های خرد شده تخلیه می‌شود، بنابراین فقط لیزر به جراح کمک می‌کند که راحت‌تر چربی‌ها را ساکشن کند. در موارد چربی‌های کمتر از 200 سی‌سی می‌توان فقط لیپولیز کرد و نیازی به ساکشن نیست. لیپولیز و هیچ روش دیگر ساکشن مانند اولتراسوند پوست کاملا شل را سفت نمی‌کند. ادعاهای مبنی بر سفت کردن پوست شل توسط لیپولیز فقط درمورد پوست‌هایی است که کمی شل هستند و باید از لیزر فقط کاربر باتجربه استفاده کند و گرنه پوست می‌سوزد. تمام محدودیت‌های لیپوساکشن درمورد لیپولیز وجود دارد. درد و تورم بعد از لیپولیز کمی از لیپوساکشن کمتر است.

8 - لیپوساکشن یا لیپولیز روشی است که از امواج ماوراءصوت برای تخریب چربی‌ها استفاده می‌شود. برخلاف ادعای مخترعان این روش بعدها مشخص شد عوارض آن مانند تخریب پوست و آسیب عروق بسیار بیشتر از ساکشن معمولی است. این روش فقط در موارد خاص مانند لیپوساکشن مجدد و لیپوساکشن چربی پشت مورد کاربرد دارد.

دکتر شاهین کریمیان (فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی)

دکتر شاهین کریمیان، در سال ۱۳۷۱ موفق به اخذ دکترای پزشکی عمومی و سپس در سال ۱۳۷۲ در ازمون رزیدنتی رشته جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۷۶ بورد جراحی عمومی را کسب کرد و سال ۱۳۷۹ در ازمون دستیاری جراحی پلاستیک و ترمیمی و زیبایی در دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد و از سال ۱۳۸۰-۱۳۷۹ به عنوان دستیارجراحی پلاستیک (بخش سوختگی بیمارستان سوانح و بخش فک و صورت بیمارستان امیر اعلم و بخش جراحی پوست بیمارستان رازی)، ۱۳۸۲-۱۳۸۰ دستیارجراحی پلاستیک بخش پلاستیک بیمارستان امام خمینی، ۱۳۸۵-۱۳۸۲ جراح پلاستیک بیمارستان ۵۰۱ ارتش فعالیت کرده است. وی از ۱۳۸۸-۱۳۸۵ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و از ۱۳۸۸ تا کنون در کلینیک خصوصی فعالیت دارد.

شما می توانید جهت ارتباط با دکتر شاهین کریمیان با شماره های ذیل تماس حاصل فرمائید:

تلفن: 02188647430  

تلفن: 02188647431  

موبایل: 09124966562

موبایل: 09123083979

آدرس: تهران- میدان ونک- ضلع شمال شرقی کوچه صانعی- ساختمان نشاط- پلاک19- طبقه 6- واحد 19

وب سایت: www.iran-plasticsurgery.net
ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


1724 | 1394/03/22 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : جراحی شکم و پهلو جراحی شکم لیپو ساکشن

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان