دررفتگی کشکک چیست و چگونه درمان می شود؟

کشکک که در قدام زانو قرار دارد گاهی به سمت خارج دچار دررفتگی می شود و گاهی این آسیب خفیف تر است که به آن نیمه دررفتگی می گویند.

دررفتگی کشکک چیست و چگونه درمان می شود؟

علایم دررفتگی کشکک:

درد ممکن است بلافاصله بعد از آسیب ایجاد شود. زانو دچار تورم می شود و جابجایی کشکک قابل مشاهده است. کششککی که به سمت خارج رفته معمولا به سر جایش برمیگردد اما درد و تورم ممکن است باقی بماند.

تعریف دررفتگی کشکک:

کشکک درد قدام مفصل زانو قرار دارد. این استخوان یک حرکت رو به بالا و پایین حین خم و راست کردن مفصل زانو دارد. این حرکت در یک ناودان که در انتهای ایتخوان ران قرار دارد اتفاق می افتد. کشکک به تاندون عضله ی چهارسر رانی متصل است و همانند یک قرقره عمل می کند و حین صاف کردن زانو با بازوی گشتاوری که ایجاد می کند نیاز به تولید نیرو در عضله را کاهش می دهد . در نتیجه ی آن فرد با نیروی کمتر گشتاور بیشتری تولید می کند به زبان ساده می توان گف راحت تر زانو را حرکت می دهد. اصولا کشکک باید در همان ناودانی که قبلا ذکر شد حرکت کند اما گاهی این استخوان از ناودان خارج می شود که اکثرا هم به سمت خارج در میرود و به لبه های استخوانی ناودان برخورد کرده و از آن عبور می کند. نیمه دررفتگی خفیف تر است و بیرون رفتن کشکک کمتر از حالت دررفتگی کامل ایجاد می شود. دررفتگی پتلا با دررفتگی مفصل زانو متفاوت است و دررفتگی مفصل  زانو ( بین ران و ساق) بسیار شدیدتر است.

دررفتگی پتلا اغلب ناشی از پیچش یا ضربه به زانو ایجاد می شود و گاهی با تقویت عضلات موثر بر زانو به سر جایش بازمیگردد که البته جا اندازی آن نیز دردناک است.

عواملی که فرد را مستعد دررفتگی کشکک می کنند شامل:

-ضعف قسمت داخلی عضله ی چهارسر رانی: عضله ی بسیار مهم در حفظ ثبات پتلا و جلوگیری از دررفتگی رو به خارج آن عضله ی VMOاست که در واقع همان قسمت داخلی عضله ی چهارسر است. اگر این عضله به اندازه ی کافی قوی نباشد پتلا به سمت خارج دچار دررفتگی می شود.

-صافی کف پا: به علت چرخش ساق پا به داخل می شود و کشکک حین انقباض عضله ی چهارسر دچار دررفتگی می شود.

-افزایش زاویه ی Qدر زانو ( بین استخوان ران و ساق): وقتی این زاویه افزایش یابد در حالی که پا صاف است وضعیت زانو به صورت زانو ضربدری است که باعث کشش کشکک به خارج می شود.

درمان دررفتگی کشکک:

ابتدا باید از رژیم PRICE(یخ، استراحت، محافظت و بالاکشیدن) بهره برد و ابتدا هر ساعت 15 دقیقه یخ بر موضع ماساژ داده و با کاهش تورم این میزان را به 2 الی 3 بار در روز کاهش دهید.

بسیاری از بیماران بهخصوص ورزشکاران دچار دررفتگی های مکرر می شوند و برای جلوگیری از آن باید از زانوبند یا بریس مخصوص استفاده کنند.

بعد از کاهش تورم انجام تمرینات تقویتی به خصوص برای عضله ی VMOحایز اهمیت است.

در ورزشکاران گاهی این مشکل با پارگی لیگانام صلیبی قدامی اشتباه گرفته می شود. به هرحال آن ها هم نیاز به دارهای ضد التهابی و گاهی حتی تزریق دارند. تکنیک های تیپینگ باعث ثبات بیشتر می شود. اگر اعمال غیرتهاجمی جوابگو نبود جراحی انجام می شود.

رایج ترین جراحی که انجام می شود آزادسازی بافت های کپسولی خارج زانو است. این کار به منظور کاهش کشش کشکک به سمت خارج و همچنین حفظ آن در ناودان انتهای استخوان ران است. آزادسازی سمت خارج با دوختن کپسول سمت داخل اکثرا همزمان انجام می شود.

توانبخشی بعد از جراحی:

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی بستگی به نوع عمل دارد. سریع ترین بهبودی پس از جراحی آزادسازی بافت های خارجی است و کندترین آن پس از تصحیح راستای استخوان هاست. اما در هرحال مهم ترین عارضه سفتی مفصل است و عوامل دیگر مثل ضعف پس از مدتی با فیزیوتراپی به راحتی رفع می شود.

احتمال دوباره دررفتن کشکک بعد از جراحی بسار کم است و اکثر افراد به سطح فعالیت قبل از جراحی بدون دررفتگی مجدد بازمیگردند.

برگردان: فیزیوتراپیست غزل خراجی

هرگونه کپی برداری و استفاده از این مطلب با ذکر نام و منبع الو دکتر مجاز می باشد


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


186 | 1396/09/17 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : جراحی ارتوپدی کشکک زانو فیزیوتراپی فیزیوتراپیست

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان