زانودرد شایع در جوانی ( سندروم درد پتلوفمورال )

سندروم درد مفصل پتلوفمورال باعث ایجاد درد در ناحیه ی قدام زانو می شود. همانطور که از نام آن مشخص است این ناحیه بین کشکک(پتلا) و استخوان ران (فمور) قرار گرفته است. این سندروم به میزان زیادی در افراد نوجوان، مشاغل دستی و ورزشکاران به چشم می خورد. این عارضه گاهی به علت ساییده شدن، سفتی و یا نرمی کشکک زانو ایجاد می شود.

زانودرد شایع در جوانی ( سندروم درد پتلوفمورال )

. اگر عضلات این ناحیه نتوانند نیروهای وارد بر این ناحیه را تحمل کنند، عمده ی فشار بر مفصل می آید و منجر به ایجاد این سندروم می شود. این سندروم همچنین می تواند در نتیجه ی تغییر زوایای زانو ایجاد شود و در نتیجه ی بدراستایی مفاصل فشار وارده بر این مفصل چندین برابر شود.

چه چیزی باعث این سندروم می شود؟

این سندروم ممکن است به علت استفاده بیش از حد از مفصل، جراحت، وزن زیاد،عدم راستای مناسب کشکک، عدم تعادل بین قدرت عضلات و یا تغییرات زیر کشکک ایجاد شود. گاهی علت اصلی ایجاد کننده ی آن ممکن است در مفاصل مجاور باشد که به علت درد باعث ایجاد تغییرات پوسچرال در بدن و تاثیر آن بر این مفصل بشود.

علایم سندرم پتلوفمورال چیست؟

علامت اصلی آن درد زانو است. این درد حین چمباتمه زدن، نشستن با زانوی خم،پریدن و یا پله رفتن( به خصوص پایین رفتن از پله ) ایجاد می شود. گاهی فرد احساس خالی شدن زانو را تجربه می کند، یعنی حین راه رفتن ناگهان زانو خالی می کند و نمی تواند وزن بدن را حمایت کند.همچنین شنیدن صداهایی از زانو حین راه رفتن و حرکت زانو نیز شایع است.این افراد حین ایستادن با زانوی صاف نیز پس از مدتی درد را گزارش می کنند.

این سندروم را چگونه تشخیص می دهند؟

 پزشک با تاریخچه گیری و معاینه ی فیزیکی به دنبال علت این درد می گردد. گاهی نیاز به تصویربردارینیز هست که شامل X-rayیا MRIمی شود. این تست ها به پزشک کمک می کند تا بین بیماری های مشابه افتراق دهد. فیزیوتراپیست نیز با انجام معاینات فیزیکی مخصوص این عارضه از وجود آن آگاه می شود.

چگونه این سندروم درمان می شود؟

این سندروم با ممانعت از انجام فعالیت هایی که علایم را تشدید می کنند به میزان زیادی بهبود میابد.

-از نشستن، چمباتمه زدن، دوزانو نشستن برای مدت طولانی پرهیز کنید.

-دوچرخه ی خود را تنظیم کنید تا مقاوت کمتری در برابر حرکت ایجاد کند. ارتفاع زین آن را تنظیم کنید. بیمار باید حین استفاده از دوچرخه ثابت ارتفاع را طوری تنظیم کند که حین پدال زدن نیاز به انتقال وزن خود به طرفین نداشته باشد.

-از تمریناتی که نیاز به خم کردن زیاد زانو دارند پرهیز کنید. مثل چمباتمه زدن.

روش های دیگر کاهش درد:

-        استفاده از دارو های ضد التهابی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن برای کاهش تورم، سفتی و درد در این ناحیه. حتما راهنمای مصرف داروها را بخوانید.

-        استفاده از یخ و استراحت. البته ممکن است شخصی با گرما حس بهتری داشته باشد.

-        چسباندن چسب مخصوص و استفاده از بریس مناسب برای ناحیه ی کشکک

-        جراحی

یکی از روش های موثر و غیر تهاجمی برای درمان این عارضه فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست ابتدا با معاینه ی دقیق شرایط مفصل را بررسی می کند، سپس بر اساس نتایج حاصل از معاینه برنامه ی درمانی ارایه می دهد که شامل:

-        کاهش درد و التهاب

-        افزایش قدرت عضلانی

-        افزایش استقامت عضلانی

-        بهبود عملکرد

-        اصلاح پوسچر

-        تجویز اورتز مناسب

-        بهبودد شرایط قلبی ریوی: این بیماران ممکن است به مرور به علت بی حرکتی ناشی از زانو درد از لحاظ سیستم قلبی ریوی نیز دچار اختلال شوند که یا مداخلات فیزیوتراپی قابل پیشگیری و درمان است.

-        آزادسازی گرفتگی های عضلانی

-        حرکت کشکک

 

پس به طور کلی می توان نتیجه گرفت سندروم درد پتلوفمورال بین جوانان شیوع بالایی دارد. همچنین تشخیص به موقع آن مانع از مزمن شدن آن و ایجاد اختلالات دیگر پیشگیری می کند.

برگردان:فیزیوتراپیست غزل خراجی

هرگونه کپی برداری و استفاده از این مطلب با ذکر نام و منبع الو دکتر مجاز می باشد


ارسال به دوستان از طریق
امتياز 5 از 5 بر اساس نظر1 نفر
مطلب مفيد بود؟


172 | 1396/09/13 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : درد اسکلتی عضلانی فیزیوتراپی فیزیوتراپیست زانو زانودرد

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان