درمان های پیشنهادی برای نوروپاتی

در کلمه نوروپاتی، نورو به معنای نورون عصب و پاتی به معنای آسیب است که به دلایل گوناگون رشته‌های عصبی بدن به ‌ویژه عصب‌های پیرامونی که خارج از مغز و ستون فقرات قرار دارد آسیب می‌بیند. این بیماری، با بالا رفتن سن و انحطاط اعصاب و غلاف میلین اتفاق می افتد.

درمان های پیشنهادی برای نوروپاتی
این بیماری براثربیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های خود ایمنی به وجود می‌آید.
به نقل از سایت نیوزویک، به دلیل تخریب پوشش محافظ سلول‌های عصبی، هدایت الکتریکی اعصاب تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که یکی از علایم نوروپاتی، بی‌حسی در دست‌ها و پاهاست. بیمار احساس سوزن شدن و سوزش در قسمت‌های مختلف می کند. ضعف در عضلات و ناهماهنگی نیز علایم شایع این بیماری است.
این بیماری تبعات متعددی دارد که پیری یکی از آن‌هاست و به همین دلیل است که این بیماری در میان افراد سالمند شایع است. حرکت‌های تکراری یا استفاده مکرر از دست‌ها و پاها می‌تواند باعث افزایش بروز این بیماری شود. عوامل دیگر شامل بیماری‌هایی مانند کم کاری تیروئید،مشکلات کلیوی، کمبود ویتامین B، مصرف مشروبات الکلی، دیابت و برخی عفونت‌ها مانند هپاتیت C  واچ آی وی است.
مهار کردن این بیماری بسیار مهم است زیرا می‌تواند مشکلات متعددی به وجود بیاورد. ازآن جا ‌که حس در قسمت‌های مؤثر می‌تواند از بین برود، فرد مبتلابه نوروپاتی به سوختن و مشکلات دیگر پوستی مستعدتر می‌شود. همچنین بدون این‌که فرد مبتلا متوجه شود احتمال آسیب دیدن پوست وجود دارد و درنتیجه  فرد به عفونت مستعد می‌شود.درمان علل زمینه‌ای مانند دیابت یا عفونت نیز لازم است.


 اما درمان‌های خانگی:
کپساسین:

کپساسین برای مبتلایان به این بیماری مفید است. این ماده موجود در فلفل قرمز درد مربوط به نوروپاتی را تسکین می‌دهد و می‌توان به‌صورت خوراکی یا پماد استفاده کرد.
منیزیم :
این ماده کانی از سلامت اعصاب حمایت می‌کند و کمبود آن باعث تشدید بیماری می‌شود. علاوه بر مصرف کردن مکمل‌های منیزیم بهتر است مواد غذایی غنی مانند غذاهای دریایی، سبزی های دارای برگ سبز، غلات سبوس‌دار و مغز میوه را  به برنامه غذایی افزود.
ویتامین B:
برای این‌که عصب‌ها درست عمل کند، لازم است میزان کافی ویتامین B مصرف شود. علاوه بر مکمل‌ها ، مواد غذایی غنی از ویتامین B شامل، گوشت، شیر، لبنیات و سبزی‌های دارای برگ‌ سبز تیره است.
چربی‌های سالم:
برنامه غذایی حاوی میزان کافی چربی سالم برای مبتلایان به بیماری نوروپاتی می‌تواند مفید باشد. ماهی ،مغز میوه و روغن نباتی منابع خوب چربی‌های سالم است.
از مصرف مواد غذایی آماده و قندی پرهیز شود:
مواد غذایی به‌عمل‌آمده حاوی مواد شیمیایی ، آثار منفی روی سیستم عصبی می گذارد. مصرف قند بیش‌ازحد نیز برای عملکرد عصبی مناسب نیست.
ورزش‌های سبک:
به گفته کارشناسان، ورزش‌های سبک، برای مبتلایان به بیماری نوروپاتی مفید است زیرا کمک می‌کند تا میزان قند خون کنترل شود و گردش خون  بهتر به‌ویژه در اندام‌های تحتانی ایجاد می‌کند.

منبع: روزنامه خراسان

8نشانه ای که حاکی از بروز آسیب عصبی است


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


358 | 1395/12/25 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : نوروپاتی

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان