آیا ورزش کردن در طول شب باعث مختل شدن خواب می شود؟

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که شب‌ها پیش از خوابیدن ورزش کنند. با این حال گفته می شود که ورزش کردن در ساعات پایانی روز ممکن است که تاثیر منفی بر کیفیت خواب بگذارد.

آیا ورزش کردن در طول شب باعث مختل شدن خواب می شود؟

مطالعات پیش از این نشان داده است که انجام ورزش قبل از خواب باعث می‌شود که ضربان قلب در دمای بدن افزایش یابد و میزان آدرنالین و کرتیزول بدن بیشتر شود. این اتفاق ممکن است که در خواب شب اختلال ایجاد کند.
با این حال بعضی از افراد تنها می‌توانند شب‌ها ورزش کنند یا ترجیح می‌دهند که قبل از خواب فعالیت روزانه خود را انجام دهند.
با وجود این که ورزش قبل از خواب ممکن است تاثیرات منفی بر کیفیت خواب داشته باشد. ورزش در این زمان بهتر از ورزش نکردن است. بهترین زمان برای ورزش برای هر فرد متفاوت است. ممکن است افرادی باشند که با ورزش قبل از خواب مشکلی نداشته باشند و این مساله خواب آنها را مختل کنند. بررسی‌ها نشان داده است که ورزش چهار ساعت قبل از خواب تاثیر آن چنانی بر کیفیت خواب ندارد.
ورزش انسان را از نظر فیزیکی خسته می‌کند، اما از نظر ذهنی ممکن است که بدن بیدار شود ، زیرا هورمون‌های خاصی در بدن ترشح می‌شوند.
بررسی‌ها بر روی هزار نفر که قبل از خواب ورزش کرده بودند،  نشان داده است که ۱۷ درصد این افراد خواب بسیار با کیفیت نسبتا خوب داشته‌اند.
این آمار با آمار افرادی که بیش از چهار ساعت قبل از خواب  ورزشی کرده بودند چندان تفاوتی نداشت.
محققان ورزش قبل از خواب را با حمام کردن قبل از خواب مقایسه کرده‌اند. افرادی که شب‌ها ورزش می‌کنند باید بدانند که حداقل هفت ساعت در طول شب را روز بخوابید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ورزش کردن در شب بهتر نتیجه می دهد یا روز؟


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


273 | 1395/11/27 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : ورزش در شب

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید

نظرات

سعید

مطلب بسیار مفیدی بود. خیلی ممنونم.

سعید

مطلبتون خیلی خوب بود.

ساختمان پزشکان