مهارت زبانی کودک را چگونه تقویت کنیم؟

طبق نتایج یک مطالعه جدید، کودکان پیش دبستانی که چرت نیمروزی دارند در یادگیری کلمات جدید مهارت بهتری دارند.

مهارت زبانی کودک را چگونه تقویت کنیم؟

محققان در این مطالعه ۳۹ کودک ۳ ساله را ارزیابی کردند و دریافتند آنهایی که بعد از یادگیری کلمات جدید می خوابند در طول ۲۴ ساعت بعد بهتر کلمات را به خاطر سپرده اند.

ربکا گومز، پژوهشگر ارشد دانشگاه آریزونا، در این باره می گوید: «اسناد و شواهد متعددی وجود دارد که نشان می دهد فازهای مختلف خواب در تثبیت حافظه نقش دارند و یکی از فازهای حقیقتاً مهم خواب طول موج آرام است که عمیق ترین نوع خواب به شمار می آید.»

گومز در ادامه عنوان می کند: «در این فاز خواب، مغز مجدداً خاطرات را در طول خواب پخش می کند، از اینرو ریتم مغز که در طول خواب موج آرام اتفاق می افتد مجددا موجب فعال سازی آن الگوها و آن خاطرات می شود و مجددا آنها را پخش کرده و تقویت و تثبیت می نماید.»

کارشناسان به والدین توصیه می کنند که اگر کودک مایل به خواب نیست نباید او را مجبور به خوابیدن کنند، اما باید توجه داشته باشند که کودک پیش دبستانی باید حتما ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز بخوابد.

به گفته گومز، کودکانی که خواب کافی در شبانه روز ندارند شاهد پیامدهای بلندمدت آن خواهند بود که از آن جمله عملکرد ضعیف در تست های مهارت روانی است.

به گفته محققان، اگر کودک در هنگام شب به قدرکافی نمی خوابد بهتر است تشویق به خواب نیمروزی شود.


منبع سلامت نیوز


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


299 | 1395/11/26 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : کودک

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان