روش جدید تشخیص پارکینسون!

طبق نتایج یک تحقیق جدید، اندازه گیری یک پروتئین خاص خون به پزشکان در تشخیص اسان بیماری پارکینسون از سایر اختلالات مشابه کمک می کند.

روش جدید تشخیص پارکینسون!

بیماری پارکینسون یک اختلال حرکتی است که ریشه اصلی آن نامعلوم است اما با پیشرفت روند بیماری، مغز سلول های تولیدکننده دوپامین را از دست می دهد. دوپامین ماده شیمیایی تنظیم کننده حرکت است. از اینرو افراد مبتلا به پارکیسنون دچار علائمی نظیر رعشه و لرزش، سفتی اندام، و مشکلات هماهنگی و تعادل اعضاء می شوند که به مرور زمان تشدید می شود.

درحال حاضر، هیچ آزمایش خون، اسکن مغز یا سایر اندازه گیری های عینی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و در کل این بیماری با آزمایش کلینیکی تشخیص داده می شود.

در مطالعه جدید بر پروتئین خون موسوم به neurofilament (NfL) تمرکز شده است. این پروتئین بخشی از سلول های عصبی است که به هنگام مرگ سلولی آزاد می شود.

تحقیق نشان داده است که افراد مبتلا به سایر مشکلات حرکتی شبیه پارکینسون دارای میزان بالای NfL در مایع نخاعی شان هستند اما تنها راه تشخیص آن تست دردناک کشیدن مایع نخاعی و آزمایش آن است.

در شیوه جدید محققان توانستند با انجام تست ultrasensitiveمیزان NfL خون را اندازه گیری کنند. در این مطالعه بالغ بر ۵۰۰ نفر از سوئد و انگلستان مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان میزان درستی این تست را ۷۰ درصد اعلام کردند.
منبع: سلامت نیوز


منبع سلامت نیوز


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


245 | 1395/11/23 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : پارکینسون

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان