با این نکات هوای درون خانه را سالم نگه دارید

یفیت هوای درون خانه به همان اندازه کیفیت هوای بیرون بر سلامت ما تاثیر می‌گذارد. با عمل به این توصیه‌های می‌توانید هوای درون خانه را سالم نگهدارید.

با این نکات هوای درون خانه را سالم نگه دارید

کیفیت هوای درون خانه به همان اندازه کیفیت هوای بیرون بر سلامت ما تاثیر می‌گذارد.
با عمل به این توصیه‌های می‌توانید هوای درون خانه را سالم نگهدارید:

کف اتاق‌ها را پاک کنید
با استفاده از جاروی برقی که دارای فیلتر هپا (HEPA) - گیرنده با کیفیت بالای ذرات- باشد،

می‌توانید مواد سمی و مواد آلرژی‌زایی را که ممکن است برای سال‌ها در گرد وغبار باقی بمانند، پاک کنید؛ موادی از سرب و مواد شیمیایی مهارکننده شعله به‌کاررفته در لوازم منزل گرفته تا موهای حیوانات خانگی و موجودات ذره‌بینی به نام هیره‌ها که می‌توانند آلرژی ایجاد کنند.

فیلتر هپا این اطمینان را ایجاد می‌کند که مواد آلاینده دوباره از خروجی جاروی برقی وارد محیط نمی‌شوند.

با طی کشیدن می‌توانید باقیمانده گرد و خاک و آلودگی‌های روی کف اتاق پاک کنید. طی کشیدن با آب به خصوص اگر پارچه‌های میکروفیبری استفاده شود، می‌تواند کافی باشد.

از  ورود مواد آلاینده به خانه جلوگیری کنید
با گذاشتن پادری در ورودی خانه مانع وارد شدن مواد آلاینده چسبیده به کفش‌ها شوید.شیوه بهتر این است که افراد بخواهد پیش از وارد شدن کفش‌هایشان را درآورند و در جاکفشی بگذارند.

 رطوبت هوای خانه را متعادل نگهدارید
رطوبت زیاد هوای درون خانه باعث رشد هیره‌ها و کپک‌ها می‌شود. میزان مناسب رطوبت هوای درون خانه در حد 30 تا 50 درصد است. که با استفاده از دستگاه‌های رطوبت‌گیر یا تهویه هوا می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

هوای خانه را عاری از دود سیگار نگهدارید
دود سیگار محیطی با بیماری‌های گوناگون از عفونت‌های گوش و تنفسی و آسم تا سرطان مرگ ناگهانی نوزادان ارتباط دارد. برای ترک سیگار می‌توانید از عضویت در گروه‌های حمایتی، درمان جایگزین نیکوتین و داروهای از بین برنده میل به سیگار استفاده کنید. اگر فعلاً نمی‌توانید سیگار را ترک کنید، دست‌کم در فضای دربسته سیگار نکشید.

مراقب گاز رادون باشید
گاز رادون یک گاز رادیواکتیو بی‌رنگ و بی‌بو است که افراد را در معرض خطر سرطان ریه را افزایش می‌دهد. این گاز از تجزیه طبیعی اورانیوم موجود در خاک به وجود می‌آید و از طریق درزهای ساختمان وارد آن می‌شوند.

میزان تولید این گاز در خاک‌های برخی از مناطق بیشتر است. در صورتی که در چنین مناطقی زندگی می‌کنید، باید درخواست آزمایش میزان این گاز را در هوای خانه بکنید که به‌آسانی قابل انجام است. در صورت بالا بودن میزان این گاز در هوای خانه می‌توان با شیوه‌های گوناگون آن را کاهش داد.

مراقب خوشبوکننده‌های مصنوعی باشید
رایحه‌های مصنوعی موجود در محصولات شوینده و خوشبوکننده‌های هوا مواد شیمیایی گوناگون زیان‌باری را وارد هوا می‌کنند. معمولاً روی برچسب محصولات فقط کلمه رایحه (fragrance) می‌آید و نامی از این مواد شیمیایی برده نمی‌شود.

ازجمله مواد شیمیایی به‌کاررفته در این رایحه‌های مصنوعی فتالات‌ها هستند که ساختن پلاستیک‌های نرم همه به کار می‌روند. پژوهش‌ها روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که فتالات‌ها در دستگاه هورمونی بدن اختلال ایجاد می‌کنند.

منبع: همشهری آنلاین

چگونه هوای داخل خانه را سالم تر کنیم؟ +راهکارها

هوای خانه را با چه گیاهانی تصفیه کنیم؟


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


703 | 1395/11/23 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : تهویه هوا هوای خانه تصفیه هوا

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان