نخوردن شام خوب است یا بد؟!

شام‌نخوردن به‌خصوص در افراد بالای ۴۰ سال می‌تواند باعث ضعف قوای بدن و سردی عمومی بدن و منجر به عوارضی چون افسردگی، بی‌حوصلگی، ضعف میل جنسی و... شود.

نخوردن شام خوب است یا بد؟!

سیدکاظم کاظمینی, دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی یزد درباره اینکه آیا شام نخوردن روش مناسبی برای لاغر شدن است, اظهار کرد: ابتدا باید به این نکته توجه کرد که طبق اصول مکتب پزشکی ایرانی، لاغری در همه افراد با یک روش ثابت صورت نمی‌پذیرد.

وی افزود: افراد با توجه به مزاج پایه، استعدادهای متفاوت برای چاقی و لاغری دارند و به‌تناسب همین امر، روشهای بازگشت به تعادل وزنی نیز در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

این دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: مثلاً روی آوردن به رژیم گیاهخواری طولانی‌مدت و خوردن سالاد به‌جای وعده‌های غذایی در یک فرد، باعث لاغری می‌شود اما در فرد دیگر نه‌تنها منجر به لاغری نمی‌شود بلکه ممکن است در درازمدت منجر به چاقی هم شود.

چرا نخوردن شام به‌عنوان یک توصیه عمومی برای کاهش وزن روش مناسبی نیست

کاظمینی ادامه داد: در مکتب پزشکی ایرانی، از عادت به‌عنوان مزاج دوم یاد شده است، پس در کسی که عادت به خوردن شام داشته است، ترک آن مفید نخواهد بود.

وی افزود: در رژیم لاغری، صرفاً نخوردن مواد غذایی مسئله اصلی نیست بلکه به‌دنبال حذف مواد زائد در بدن هستیم؛ شام نخوردن می‌تواند باعث کاهش دسترسی بدن به مواد غذایی مفید در ساعاتی از شبانه‌روز شود و لاغری حاصل از آن لاغری مغایر با سلامتی خواهد بود.

دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی یزد متذکر شد: شام نخوردن به‌خصوص در افراد بالای 40 سال، می‌تواند باعث ضعف قوای بدن و سردی عمومی بدن و منجر به عوارضی چون افسردگی، بی‌حوصلگی، ضعف میل جنسی و... شود.

کاظمینی یادآور شد: لذا در افرادی که قصد کاهش وزن دارند، استفاده از غذاهای پرحجم و کم‌کالری (اصطلاحاً غذاهای شکم‌پرکن) در وعده‌های غذایی، توصیه مناسب‌تری نسبت به حذف وعده شام است.

لینک مرتبط:  برای میان سالها کدام بهتر است ورزش یا رژیم؟!

عضله سازی سالم چگونه است؟! + چند حرکت ورزشی کارساز

چرا بعد از ورزش دچار درد عضلانی می شویم؟!


منبع سلامانه


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


5037 | 1395/10/30 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : شام مناسب تغذیه سالم

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید

نظرات

ناشناس

نخوردن شام خوب است وهیچ مشکلی ندارد . اگر فقط درروز غذا بخورید ودر شام هیچ چیز نخورید غیر از کمی میوه یاتنقلات ساده این خیلی بهتر است و شما در شب استراحتی خیلی خوب خواهید داشت و در بامداد هم سرحال تر خواهید بود و اشتهای بامدادی خوبی خواهید داشت . صاحبان سن بالا در شبانه روز اگر فقط در روز و فقط دو بار غذا بخورند کافی خواهد بود . شب وقت استراحت است شکم خود را بگذارید استراحت نماید .

ساختمان پزشکان