آیا رژیم پر پروتئین برای دیابتی ها خوب است؟

با آنکه عده زیادی باور دارند رژیم پرپروتئین به کاهش وزن آنها کمک می‌کند، مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که این رژیم می‌تواند از فواید لاغر شدن جلوگیری کند.

آیا رژیم پر پروتئین برای دیابتی ها خوب است؟

 این تحقیق نشان داد که کاهش وزن روی رژیم پرپروتئین، باعث بهبود چیزی که پزشکان به آن «حساسیت به انسولین» می‌گویند، نمی‌شود. حساسیت به انسولین، عاملی است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را کاهش دهد.

در دیابت نوع ۲، سلول‌ها به تدریج حساسیت خود به انسولین را از دست می‌دهند و قادر به پاسخگویی به این هورمون متابولیک نیستند.

این روند معمولاً با افزایش چاقی روی می‌دهد، بنابراین حساسیت بیشتر به انسولین می‌تواند یکی از فرآورده‌های کاهش وزن باشد.

با این حال، محقق اصلی این مطالعه، دکتر بتینا میتندورفر، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی واشنگتن، گفت: «ما فهمیدیم که در حساسیت به انسولینِ زنانی که با پیروی از رژیم پرپروتئین وزن خود را کاهش دادند، بهبودی حاصل نشد.»

وی گفت: «در پایان مطالعه معلوم شد زنانی که با خوردن پروتئین کمتر لاغر شدند، به طور معنی‌داری حساسیت بیشتری به انسولین داشتند.

این یافته مهمی است، زیرا در اکثر افراد چاق و یا دچار اضافه‌وزن، انسولین به طور مؤثری سطح قند خون را کنترل نمی‌کند و نتیجه در نهایت دیابت نوع ۲ است.»

لینک مرتبط: هشدار؛ دیابتی ها از خوردن این دارو غافل نشوند!

آیا اسیدهای چرب روغن ماهی خطر ابتلای به دیابت را افزایش می دهد؟!

آیا دیابت باعث سکته قلبی می شود؟!


منبع سلامانه


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


556 | 1395/10/25 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : تغذیه دیابتی تغذیه ناسالم دیابت

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان