آلودگی هوا سن سکته مغزی را تا 10 سال کاهش می دهد

تحقیقات نشان می دهد آلودگی هوا در دراز مدت می تواند آثار سویی در بدن ایجاد کند که یکی از جدی ترین موارد آن در این مطلب تشریح شده است.

آلودگی هوا سن سکته مغزی را تا 10 سال کاهش می دهد
خدیجه تهرانی متخصص نورولوژی و مغز و اعصاب داخلی و مدیر گروه نورولوژی دانشگاه آزاد در گفت و‌ گو با خبرنگار با اشاره به اینکه آلودگی هوا، سن سکته مغزی را در دراز مدت 10 سال کاهش می دهد، گفت: بیماری های قلبی مثل امراض مادرزادی قلبی، گرفتگی دریچه قلبی و سرطان خون از مهمترین دلایل سکته مغزی در جوانان است.

وی با بیان اینکه در اولین مرحله از وقوع سکته مغزی، علل آن بررس می شود، اظهار داشت: مصرف سیگار و مواد مخدر جوانان باعث انسداد عروق مغز و قلب می شود که همین عامل عارضه سکته مغزی را به همراه دارد.

مدیر گروه نورولوژی دانشگاه آزاد دومین مرحله بروز سکته مغزی را بااهمیت خواند و افزود: در این مرحله، پزشک سوابق بیماری قلبی و خونی افراد را بررسی می کند.

وی با اشاره به اینکه عارضه سکته مغزی در کودکان همانند بیماری های قلبی است، تاکید کرد: در افرادی همچون جوانان بالای 20 سال که بیماری قلبی، خونی و اعتیاد ندارند و بزرگسالان زیر 40 سال اگر سکته مغزی اتفاق بیفتد، برای آگاهی از علت آن یک سری آزمایشاتی توسط پزشک صورت می گیرد.

به گفته این متخصص نورولوژی و مغز و اعصاب داخلی، مواد شیمیایی و استرس از دیگر دلایل سکته مغزی در جوانان است.

تهرانی با بیان اینکه درصد سکته مغزی در آقایان بیشتر از خانم ها است، اظهار داشت: نوعی هورمون محافظه کارانه در خانم ها بروز سکته مغزی در آنان را کاهش می دهد. در حالی که بیماری های قلبی و خونی در خانم ها و آقایان به صورت یکسان است.

تهرانی با بیان اینکه فشار خون اولین عامل سکته مغزی در افراد بالای 65 سال است، بیان کرد: خانم ها در زمان روزه گرفتن، قرص ضد خواب آلودگی مصرف می کنند که کم خوابی و در نتیجه سکته مغزی را در پی دارد.

مدیر گروه نورولوژی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه در سکته مغزی و قلبی رگ و عروق بدن درگیر می شود، تصریح کرد: سکته قلبی و مغزی از همدیگر تاثیر پذیرند و در زمان مراجعه بیمار مبتلا به سکته مغزی به پزشک، سوابق پزشکی از قبیل هر گونه عمل جراحی پیشین وی مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع باشگاه خبرنگاران


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


329 | 1395/09/06 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : سکته مغزی

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان