در ایران؛ عضله قلب به کمک سلول های بنیادی ترمیم شد!

رئیس هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران گفت:امروزه به کمک سلول های بنیادی می توان بخشی از عضله از دست رفته قلب را ترمیم و بیماران را درمان کرد.

در ایران؛ عضله قلب به کمک سلول های بنیادی ترمیم شد!

دکتر مسعود قاسمی در هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق درباره پیشرفت های ایران در زمینه استفاده از سلول های بنیادی، افزود: با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه سلول های بنیادی و استفاده از آن حاصل شده است بسیاری از بیماران به خصوص بیماران قلبی از نتایج آن بهره مند شده اند.
وی افزود: طی 2 دهه اخیر پیشرفت های علمی در زمینه سلول های بنیادی و استخراج آن گسترش بسیار خوبی در کشور داشته است به گونه ای که امروز محققان این سلول ها را از مغز و استخوان، بند ناف، چربی و ... جداسازی می کنند و در حوزه درمان مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران با بیان اینکه استفاده از سلول های بنیادی برای بیماران نیاز به همکاری تیم درمانی و تشخیصی دارد، یادآور شد: سلول های بنیادی تنها برای بیمارانی که بخشی از عضله قلب آنها از بین رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل قبل از تزریق سلول های بنیادی باید نسبت به از بین رفتن سلول های عضله قلب اطمینان حاصل کرد.
وی افزود: تشخیص این مساله با کمک MRI، تست هسته ای و ... امکانپذیر است به همین دلیل بیماران به مراکز معتبر ارجاع داده می شوند و در صورت تشخیص قطعی از بین رفتن عضله قلب متخصص قلب سلول های بنیادی مورد نیاز را از مراکز معتبر تهیه و جداسازی سفارش می دهد و در نهایت با بررسی سابقه بیماری، شرایط بیمار و ... سلول های بنیادی از طریق خون به قلب بیمار تزریق می شود.
رئیس انجمن آرترواسکلروز ایران ادامه داد: در ایران همپای سایر کشورهای پیشرفته دنیا از سلول های بنیادی برای درمان بیماران به خصوص بیماران قلبی استفاده می شود و در حال حاضر در شرایط مطلوبی قرار داریم.
قاسمی یادآور شد: خوشبختانه در حوزه درمان بیماری های قلبی استفاده مناسبی از سلول های بنیادی شده است و بیماران بسیاری به کنم این روش بهبود پیدا کرده اند.
بر اساس این گزارش، هجدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق ایران از 23 تا 26 شهریور در سالن همایش های بین المللی برج میلاد در حال برگزاری است .
منبع: ایرنا

لینک مرتبط: نشانه‌های سکته قلبی زنانه و مردانه را بشناسید!

با خوردن این صبحانه از سکته قلبی جلوگیری کنید!


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


832 | 1395/06/23 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : قلب

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان