این نوشیدنی گیاهی سلامت هر ایرانی را تضمین می کند

مصرف ماءالشعیر در سال‌های گذشته در کشورمان روبه افزایش بوده و این نوشیدنی تا حدودی جای خود را در سبد غذایی خانوار باز کرده است.

این نوشیدنی گیاهی سلامت هر ایرانی را تضمین می کند

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ماءالشعیر نوشیدنی ساخته شده از تخمیر جو و مالت به همراه برخی افزودنی‌های خاص از جمله رازک است که در این ترکیب پیچیده اسید فولیک، ویتامین‌های گروه B و پلی فنل‌ها که از مواد مفید برای بدن هستند، وجود دارند. به گفته رومن مارتینز -کارشناس اسپانیایی رژیم و صنایع غذایی- این پیچیدگی نشان از خواص بسیار ماءالشعیر و وجود آنتی‌اکسیدان‌های بسیار مفید در آن است.
مشاهدات نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته مصرف ماءالشعیر در بین مردم رایج شده و بسیاری از جوانان و کودکان به آشامیدن این نوشیدنی علاقه‌مند شده‌اند، اما در عین حال بسیاری از کسانی که به مصرف ماءالشعیر می‌پردازند از مزایای آن ناآگاهند.
فواید موجود در جو و مالت
مالت حد واسط دانه جو است و جزو ترکیبات کربوهیدرات به شمار می‌رود. به این ترتیب در فرآیند تهیه این نوشیدنی شرایط تخمیر ایجاد شده و یک مقدار از این کربوهیدرات‌ها به کربوهیدرات‌های حد واسطی شکسته می‌شوند که هضم و جذب‌شان خیلی راحت است و این مواد در بدن سوخت می‌شود و تولید انرژی می‌کنند و می‌توان گفت که کالری قابل توجهی دارد. عصاره حاصل از مالت نیز شامل فیبرهای غذایی است که این فیبرها اثرات زیادی از جمله تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان بر بدن می‌گذارند.
بر اساس گفته کارشناسان صنایع غذایی، هز 100 گرم جو شامل 11 گرم آب، هشت گرم پروتئین، 78 گرم مواد نشاسته‌ای، 16 میلی‌گرم کلسیم، 189 میلی‌گرم فسفر، دو میلی‌گرم آهن، سه میلی‌گرم سدیم، 160 میلی‌گرم پتاسیم و 20 میلی‌گرم ویتامین‌های B1، B2 و B3 است.
رازک، تلخ‌مزه پرفایده
رازک گیاهی است علفی، چندساله و بالا رونده که عصاره آن خواص طبی زیادی از جمله دفع سنگ کلیه، ادرار آور بودن، ضدعفونی کننده دستگاه گوارش و دستگاه تنفس دارد. از خواص دیگر این ماده می توان به ضد درد، ضد باکتری، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد تومور، معرق، هضم کننده، ملین، خلط آور، قارچ کش، خواب آور، شیر افزا، مسهل، مقوی اعصاب، مقوی معده و آرام بخش اشاره کرد که البته مزه تلخ ماءالشعیر نیز مربوط به رازک است.
ماءالشعیر به عنوان یک نوشیدنی، مقداری از مایعات بدن را تامین می‌کند و از 20 نوع اسید آمینه ضروری، 16 مورد در این نوشیدنی موجود بوده و در هر لیتر از آن، تقریبا 20 میلی‌گرم ویتامین C وجود دارد. از سوی دیگر کسانی که به هر دلیل دچار کمبود ویتامین‌ از جمله گروه B هستند می‌توانند از این نوشیدنی در برنامه غذایی خود استفاده کنند.
تاثیر آن بر افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش آن و تاثیر مثبت روی پوست نیز از سایر فواید ما‌ءالشعیر است که به عنوان نوشیدنی برای خانم‌های باردار و شیرده نیز مفید است، چراکه ماءالشعیر با توجه به داشتن انواع جوانه‌ها به ویژه جوانه جو در ازدیاد شیر مادر موثر بوده و علاوه بر این، سبب افزایش میزان چربی شیر می‌شود.
ماءالشعیرهای قاچاق، مورد اقبال گروهی خاص
در این زمینه حمیدرضا کمال‌ علوی - دبیر انجمن تولید‌کنندگان ماء‌الشعیر و مالت - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که تولید ماء‌الشعیر بر پایه گیاه و ماده اصلی آن مالت یا رازک است، اظهار کرد: نوشیدنی ماء‌الشعیر حاوی انواع ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های گروه B بوده که برای کودکان، خانم‌ها و افراد مسن مناسب است.
وی با بیان این‌که می‌توان نام این نوشیدنی را نوشیدنی گیاهی سلامتی گذاشت، ادامه داد: در چهار- پنج سال اخیر با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش تنوع طعم‌ها و بسته‌بندی مناسب خانوار انجام شده مصرف ماء‌الشعیر در بین خانواده‌های ایرانی جا افتاده است.
به گفته دبیر انجمن تولید‌کنندگان ماء‌الشعیر و مالت تبلیغات مبنی بر مضرات مصرف نوشابه‌های گازدار و برخی نوشیدنی‌های دیگر نیز سبب شده مردم اقبال بیشتری به ماء‌الشعیر داشته باشند، اما هنوز سرانه مصرف این نوشیدنی در کشور پایین‌تر از حد مورد انتظار است.
علوی با اشاره به تولید 650 تا 700 میلیون لیتر ماء‌الشعیر در سال گذشته تصریح کرد: به‌طور خوش‌بینانه سرانه مصرف این نوشیدنی در حال حاضر چهار لیتر برای هر نفر است که توقع می‌رود تا سال 1400 بتوانیم این رقم را به هفت تا هشت لیتر برسانیم.
وی درباره واردات ماء‌الشعیر‌های خارجی به کشور اظهار کرد: با توجه به تنوع تولیدات و قیمت محصولات داخلی، تنها قشر خاصی از افراد جامعه به سراغ محصولات وارداتی می‌روند و با توجه به این‌که این محصولات معمولا به شکل قاچاق وارد کشور می شوند، گاها مدت زیادی از تاریخ تولید آنها می‌گذرد.
دبیر انجمن تولید‌کنندگان ماء‌الشعیر و مالت با بیان این‌که سهم مصرف محصولات وارداتی کمتر از یک درصد است، اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های ما در حال حاضر به اروپا، آسیای شرقی، آسیای نزدیک و دور، استرالیا، آفریقا و ... صادرات دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ماءالشعیر باعث لاغری می شود؟


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


897 | 1395/01/25 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : ماءالشعیر

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان