دلایل بروز عادت ماهانه نامنظم

عادت ماهیانه در زنان مختلف با هم متفاوت است. برای برخی از خانم‌ها عادت‌های ماهیانه درست در زمان مشخصی آغاز می‌شود٬ و برای برخی دیگر، زمان آن اصلا قابل پیش بینی نیست.

دلایل بروز عادت ماهانه نامنظم
قاعدگی زمانی از ماه است که جداره رحم عمل پوست اندازی انجام داده و خونریزی واژنی رخ می‌دهد. این اتفاق را به نام عادت ماهیانه می‌شناسند. عادت ماهیانه در زنان مختلف با هم متفاوت است. برای برخی از خانم‌ها عادت‌های ماهیانه درست در زمان مشخصی آغاز می‌شود٬ و برای برخی دیگر، زمان آن اصلا قابل پیش بینی نیست. به طور متوسط٬ هر زن هر ۲۴ تا ۳۸ روز یک بار دچار عادت ماهیانه می‌شود. عادت ماهیانه اغلب بین دو تا هشت روز ادامه دارد. عادت‌های ماهیانه نامنظم مستلزم درمان هستند.
در چه شرایطی می‌توان گفت عادت ماهانه شما نامنظم است؟
عادت ماهانه شما نامنظم است، اگر:
-زمان آغاز هر عادت ماهیانه تغییر یابد.
-در طول هر عادت ماهیانه٬ میزان خونی که از شما خارج می‌شود بیشتر از حد طبیعی باشد.
-تعداد روزهایی که عادت ماهیانه‌تان ادامه دارد به شکل بارزی با هم فرق داشته باشد.
برای انواع عادت‌های ماهیانه نامنظم٬ اصطلاحات خاصی وجود دارد که با هم به بررسی آنها می‌‌پردازیم:
-خونریزی عادت ماهیانه نامنظم (IrregMB): اگر خونریزی در یک چرخه از عادت ماهیانه و طی یک سال٬ بیش از ۲۰ روز ادامه داشته باشد.
-عدم خونریزی عادت ماهیانه (آمنوره): اگر طی یک بازه ۹۰ روزه٬ هیچ‌گونه خونریزی در زن اتفاق نیافتد.
-خونریزی شدید عادت ماهیانه (HMB): از دست دادن خون بیش از حد در عادت ماهیانه که با ویژگی‌ها و شرایط فیزیکی٬ احساسی٬ اجتماعی و شهوانی مربوط به کیفیت زندگی مرتبط است، می‌تواند تنها یا همراه با سایر علائم رخ دهد.
-خونریزی شدید و طولانی عادت ماهیانه (HPMB): این میزان کمتر از خونریزی شدید عادت ماهیانه است. بین این دو حالت تفاوت عمده‌ای بر حسب علت آن و واکنش نسبت به روش‌های درمانی مختلف وجود دارد.
-خونریزی خفیف عادت ماهیانه: با توجه به دردها و شکایت بیمار٬ به ندرت با دلایل آسیب شناسی و پیامدهای بیماری ارتباط پیدا می‌کند.
آیا عادات ماهیانه نامنظم نیاز به درمان دارد؟
درمان عادات ماهیانه نامنظم به علت و تمایل شما برای داشتن بچه در آینده ارتباط پیدا می‌کند. عادات ماهیانه نامنظم می‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد. بروز تغییرات در میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روال طبیعی عادت ماهیانه شما شود. به خاطر همین موضوع است که دخترانی که در دوران بلوغ هستند و یا زنانی که به سنین یائسگی نزدیک می‌شوند اغلب عادات ماهیانه نامنظمی دارند.
سایر دلایل شایع مربوط به عادات ماهیانه نامنظم عبارتند از:
-استفاده از ابزار درون-رحمی (IUD)
-عوض کردن قرص‌های ضدبارداری یا استفاده از داروهای خاص
-تمرین و ورزش زیاد
-سندروم تخمدان پلی-کیستیک (PCOS)
-بارداری یا شیر دادن به نوزاد
-استرس و فشار
-فعالیت بیش از اندازه غده تیروئید یا پرکاری تیروئید
-ضخیم شدن جداره رحم یا درست شدن پولیپ در آن
-فیبروئیدهای رحمی 
یکی از دلایلی که شیوع کمتری دارد جراحت شدید (چسبیدگی) جداره رحم است٬ نوعی بیماری که آن را به نام سندروم آشرمن‌ می‌شناسند.
منبع: mayoclinic

روش‌های درمان عادت ماهانه نامنظم


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


1980 | 1395/01/08 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : قاعدگی نامنظم قاعدگی

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان