انزال پس رونده چیست و آیا نعوظ طولانی خطرناک است؟

انزال پس رونده (رتروگراد) به دلیل وجود نوعی عفونت در آلت تناسلی مرد بوجود می آید. گاهی مایع منی به جای خارج شدن به داخل مثانه بر می گردد و باعث ترشح ادرار و مایعات ناهنجار می شود.

انزال پس رونده چیست و آیا نعوظ طولانی خطرناک است؟

این مسئله خطرناک نیست مگر این که زوج تصمیم به بچه دار شدن داشته باشند. پس رفت انزال می تواند به صورت کامل یا جزئی رخ دهد. از علل دیگر می توان به عمل جراحی پروستات یا مـجاری ادراری (ختنه نادرست)، دیابت و استفاده از داروهای خاص مثل داروهای فشار خون بالا اشاره کرد. 

کنترل فشار خون به بهبود مسئله کمک می کند. گاهی با تغییر داروی فشار خون، این مشکل خود به خود برطرف می گردد.

نعوظ طولانی خطرناک!

جواب این سوال مقدار زیادی بستگی به تعریف شما از طولانی بودن دارد. اگر نعوظ چهار ساعت یا بیشتر ،  بدون تحریک جنسی طول بکشد ،  نعوظ دائم (priapism) نامیده می شود.

به طور معمول تحریک باعث می شود که خون در آلت تناسلی جریان پیدا کند که این جریان خون ، باعث ایجاد نعوظ می شود . بعد از انزال ( خروج منی ) – یا اگر تحریک قطع شود – جریان خون قطع شده و نعوظ پس رفت می کند.

ممکن است گاهی خون فرستاده شده به آلت تناسلی برای ایجاد نعوظ به دام بیفتد و سبب ایجاد نعوظ دایم (priapism)شود که می تواند بسیار دردناک باشد و اگر زود درمان نشود موجب ایجاد زخم در درون آلت تناسلی شده و در برخی موارد اختلال نعوظ دائم را در پی خواهد داشت .

نعوظ دایم ( priapism) ممکن است در هر مردی اتفاق بیافتد حتی در نوزادان ، اما در سنین 5 ، 10 ،20 و 50 ساله رایج تر است . درمان این مشکل می تواند خیلی ساده باشد مثل استفاده از بسته های یخ یا به صورت تزریق دارو به آلت تناسلی و یا کشیدن خون از آلت تناسلی برای کاهش درد و تورم.

ولی گاهی به عمل جراحی برای بازگرداندن جریان خون مناسب و انجام تخلیه کامل رگ ها از خون نیاز است.

منبع: مجله پزشکی مادر- webmd.com

لینک مرتبط: قدم اول برای درمان مشکلات جنسی چیست؟

 درمان نعوظ ناقص در مردان با عمل جراحی


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


2052 | 1395/01/08 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : انزال

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان
دکتر عباس خیرخواه