راه‌های تشویق کودکان به خوردن سبزیجات-قسمت اول

بچه‌ها معمولا علاقه‌ای به مواد غذایی مفید و سبزیجات ندارند، بنابراین مهم است که بدانید چطور او را به خوردن غذاهای مناسب ترغیب کنید.

راه‌های تشویق کودکان به خوردن سبزیجات-قسمت اول
بچه‌ها معمولا علاقه‌ای به مواد غذایی مفید و سبزیجات ندارند، بنابراین مهم است که بدانید چطور او را به خوردن غذاهای مناسب ترغیب کنید. در اینجا راهکارهایی برای رسیدن به این هدف مطرح شده است.
بشقاب میوه و سبزیجات
بر اساس دستورالعمل جدید وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) توصیه می‌شود که بشقاب غذایی به صورت مساوی از میوه و سبزیجات پر شود. با این حال، نباید بچه‌ها را به اجبار به خوردن سبزیجات بیشتر وادار کنید. راه‌های خلاقانه بسیاری برای تشویق کودکان به خوردن سبزیجات وجود دارد.
بچه‌ها را در آشپزخانه نگه دارید
آنها را با خود به بازار محصولات کشاورزی و فروشگاه‌های مواد غذایی ببرید و بگذارید سبزیجات مورد علاقه خود را بردارند. سپس، اجازه دهید آنها را بشویند، پوست بکنند و تکه تکه کنند و از ادویه‌های مورد علاقه خود در پخت آنها استفاده کنند.
گذاشتن سبزیجات در کنار غذاهای محبوب
اگر فرزند شما پیتزا دوست دارد، چند سبزی مغذی را به پیتزا اضافه کنید تا امتحانش کند. بعضی از بچه‌ها دوست ندارند غذای محبوبشان را با چیزهای دیگر مخلوط کنند. اما بعضی از بچه‌ها دوست دارند چیزهای جدید را امتحان کنند. اگر بگذارید کودک خودش سبزیجات مورد علاقه اش را انتخاب کند، تمایل بیشتری به خوردن نشان خواهد داد.
خوردن سبزیجات را سرگرم کننده کنید
ساختن صورتک های جالب با تکه های سبزیجات به کودکان خردسال کمک می کند که سبزیجات خود را کامل بخورند. کلم بروکلی و گل کلم گزینه های مناسبی هستند. سعی کنید مواد غذایی را در اندازه های کوچک تهیه کنید تا شکل بهتری داشته باشند. داشتن سرگرمی و حس اکتشاف در حین غذا خوردن به کودکان کمک می کند که غذایشان را به طور کامل بخورند.
سر خوردن سبزیجات دعوا نکنید
اگر کودک از خوردن سبزیجات امتناع می‌ورزد، از کوره در نروید. متخصصان تغذیه معتقدند در صورتی که کودک را به خوردن چیزی مجبور کنید، مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. بنابراین، هرگز به اجبار به فرزندتان غذا ندهید. سعی کنید به مقاومت آنها واکنش نشان ندهید. چیزهای زیادی وجود دارد که کودکان دوست ندارند بخورند.
هر بار یک سبزی جدید را به همراه یک سبزی آشنا به بشقاب غذا اضافه کنید
هرگز کودک را مجبور به خوردن یک بشقاب کامل از سبزیجات جدید نکنید. از او بخواهید هر بار یک سبزی جدید را امتحان کند. سعی کنید حداقل چند سبزی آشنا و مطابق میلش را در بشقاب بگذارید. تنها در این صورت است که می‌توانید او را به خوردن سبزیجات جدید تشویق کنید. و اگر هم تمایلی به خوردن سبزیجات جدید نداشته باشد، خیالتان راحت است که چیزی برای خوردن دارد.
تسلیم نشوید
اگر چندین بار از کلم یا اسفناج در بشقاب غذای کودکتان استفاده کرده‌اید و او از خوردن آنها امتناع ورزیده، تسلیم نشوید. ذائقه کودکان با افزایش سن تغییر می‌یابد. گاهی کودکان باید یک غذای جدید را چندین بار امتحان کنند تا دوستش بدارند.
بستنی یخی و اسموتی سبزیجات
پوره سیب زمینی شیرین و هویج را با ماست ساده و کمی آب پرتقال مخلوط کنید و آن را در فریزر بگذارید تا یخ بزند. سپس آن را با سبزیجات و میوه‌های تازه سرو کنید. مخلوط آووکادو با ماست ساده و موز یخ‌زده نیز وعده غذایی مناسبی خواهد بود.
بهره گیری از فشار همسالان
آیا فرزند شما دوستی دارد که خوش خوراک باشد؟ او را برای شام به خانه دعوت کنید و سبزیجات جدیدی بپزید. وقتی کودکان از خوردن مواد غذایی جدید امتناع می‌ورزند، فشار همسالان راهکار مناسبی برای تشویق آنها به خوردن مواد غذایی خواهد بود.
(منبع: webmd)

۱۰ نوع صبحانه هیجان انگیز برای کودکان


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


1480 | 1396/07/02 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : اسموتی سبزیجات webmd میوه و سبزیجات سبزیجات تازه سبزیجات

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان