علت گرایش مردان به لیزر موهای زائد چیست؟

امروزه در میان اقدامات درمانی و غیردرمانی رایج در حوزه زیبایی، یکی از موارد پرطرفدار، رهایی از موهای زائد با استفاده از لیزر است، زیرا تنها راه تضعیف دائمی موهای ناخواسته، لیزر است.

علت گرایش مردان به لیزر موهای زائد چیست؟

امروزه در میان اقدامات درمانی و غیردرمانی رایج در حوزه زیبایی، یکی از موارد پرطرفدار، رهایی از موهای زائد با استفاده از لیزر است، زیرا تنها راه تضعیف دائمی موهای ناخواسته، لیزر است. دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست، درباره دلایل این گرایش و نکته‌هایی که آقایان باید در لیزر مو‌ها به آن توجه داشته باشند، در ادامه توضیح داده است.

این روز‌ها تعداد مردانی که برای رفع موهای ناخواسته به مراکز لیزر مراجعه می‌کنند، رو به افزایش است. دلیل این افزایش مراجعه چیست؟
واقعیت این است که این میزان مراجعه در نسل جدید بیشتر است. بر‌خلاف نسل قبل که شاید بسیاری از آقایان پر مو بودن بدن را نشانه مردانگی و جذابیت می‌دانستند، ظاهرا گروهی از مردان امروزی بدن بی‌مو را می‌پسندند. البته در کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی که ۲۰ درصد مردان برای لیزر موهای زائد مراجعه می‌کنند، مردان فقط برای لیزر موهای نواحی خاصی که بیشتر در دید است و کمتر مردی داشتن این مو‌ها را می‌پسندد، مثل ناحیه پشت گردن یا سرشانه و کمر، مراجعه می‌کنند.

یعنی فقط به قصد زیبایی لیزر می‌کنند؟
دلایل بهداشتی و پزشکی هم دخیل است. مو‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ هستند که خود مولد بوی بدند. برای آقایانی که از بوی نامطبوع زیر بغل یا ناحیه تناسلی شاکی‌اند یا تعریق بیش از‌حد دارند، این کار راه‌حل خوبی است. از سوی دیگر، برای برخی افراد مخصوصا ورزشکاران نیز داشتن بدن بدون مو مزیت محسوب می‌شود زیرا در صورت بروز صدمه و جراحت، پانسمان ناحیه راحت‌تر خواهد بود. مو‌ها ممکن است به‌راحتی باعث انتقال آلودگی‌های باکتریایی به زخم شوند و طول مدت بهبود زخم را افزایش دهند. این موضوع را هم نباید فراموش کرد که تراشیدن مرتب مو‌ها به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث رشد موهای زیر پوستی یا التهاب ریشه مو شود. خصوصا در مردانی که موی فر دارند و این برگشت مو به داخل پوست اذیتشان می‌کند، حتی توصیه پزشکان هم انجام لیزر است.


مردان بیشتر برای لیزر چه نقاطی از بدن مراجعه می‌کنند؟
در کشور ما آقایان برای لیزر موهای ناحیه گردن، چه پشت و چه قدام گردن، و همچنین قسمت گوش مراجعه می‌کنند. آقایان ورزشکاری که وزنه‌بردار، کشتی‌گیر یا شنا‌گر هستند یا بدنسازی کار می‌کنند هم ممکن است برای لیزر کل بدن، کمر و سینه مراجعه کنند.

میزان تاثیر و نتیجه‌بخشی لیزر در خانم‌ها و آقایان متفاوت است؟
میزان پاسخ‌دهی به رنگ پوست، رنگ مو و نوع تکنولوژی و سیستم لیزر به کار گرفته شده، ارتباط دارد. برخی از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های لیزر اثر‌بخشی بالایی دارند به نحوی که بعد از ۱ یا ۲ جلسه، میزان رشد موهای ناخواسته کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. برخی از دستگاه‌های لیزر تکنولوژی ضعیف‌تری دارند و به چند جلسه لیزر برای کاهش موهای ناخواسته نیاز است. البته برای تکمیل دوره درمان به همه افراد ۶-۴ جلسه لیزر توصیه می‌شود. هیچ تفاوت جنسیتی هم در اثربخشی لیزر نیست اما در خانم‌هایی که اختلال‌های هورمونی دارند یا آقایانی که مو‌ها در اثر تحریک هورمون‌های مردانه ایجاد می‌شود، ممکن است چند سال بعد از لیزر موهای نواحی لیزر شده به شکل کرکی بروید. این افراد بعد از رشد این مو‌ها دوباره باید برای لیزر مراجعه کنند.

نحوه کار با لیزر و مراقبت‌هایی که بعد از آن لازم است نیز در هر دو جنس یکسان است؟
نحوه کار متفاوت نیست اما چون موی آقایان ضخیم‌تر و پوستشان تیره‌تر است، احتیاط‌های بیشتری لازم است. مو و پوست‌های تیره‌تر و ضخیم‌تر به لیزر بهتر جواب می‌دهند و به‌همین دلیل در جلسات اول باید انرژی متناسب با نوع پوست و موی آقایان انتخاب شود که پوست آسیب نبیند. در مورد مراقبت‌های بعد از لیزر، نگرانی اصلی ما در مورد خانم‌هاست چون بیشتر حمام آفتاب می‌گیرند اما در کل به آقایان نیز توصیه می‌شود بعد از لیزر تماس پوستشان با آفتاب کمتر باشد و قبل از لیزر نیز حمام آفتاب نگرفته باشند و پوستشان را برنزه نکرده باشند.

لیزر ناحیه صورت مثلا لیزر موهای داخل مجرای ورود گوش تاثیر منفی روی شنوایی نمی‌گذارد؟
لیزر از جنس نور است و باید نکته‌های ایمنی را در کار با آن رعایت کرد. در این شرایط لیزر هیچ خطری برای بینایی، شنوایی و ارگان‌های دیگر ندارد.

منبع: جام جم آنلاین


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


4984 | 1394/02/06 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : علت گرایش لیزر در مردان فواید لیزر عوارض لیزر لیزر موهای زائد

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید

نظرات

مصطفی

سلام پسری هستم ۱۹ ساله چند ماهی میشود که موهای صورت یا همان ریش من در امده است اما تا به حال ۲ یا ۳ بار انها را کوتاه کرده ام ولی رشد خیلی خیلی سریعی دارند ایا میتوانم صورت خود را لیزر کنم تا دیگر ریش نداشته باشم و اگر میتوانم در بندرعباس هم شعبه ای دارید و اگر ندارید جایی رو پیشنهاد می دهید و هزینه ان چه قدر میباشد با تشکر از شما

الو دکتر

مخاطب گرامی سایت الودکتر سلام 

بله امکان پذیر است و در هر صورت ترجیحا متخصص شما را از نزدیک ویزیت و نظر نهایی را بدهد.دکتر دیندار

ساختمان پزشکان