درمان خانگی خارش گوش با سیر و نعناع

خارش گوش بیشتر اوقات با درمان‌های خانگی ساده قابل درمان است. دکتر مایل مورای چند درمان خانگی را برای خارش گوش توصیه کرده است.

درمان خانگی خارش گوش با سیر و نعناع

خارش گوش، آزاردهنده است. باید مجرای گوش را بخارانید تا اندکی احساس آرامش کنید. این می تواند خجالت‌آور هم باشد. دلیل این خارش، در واقع پوست خشک خارش‌آور درون کانال گوش و یا چرک گوش است.
شاید هم به خاطر عفونت باشد که باعث التهاب گوش شده است. باید به پزشک مراجعه کنید تامشخص شود دلیل خارش گوش‌تان عفونت، چرک گوش یا چیز دیگر است. اگرچه خارش گوش بیشتر اوقات با درمان‌های خانگی ساده قابل درمان است. برای خارش گوش درمان‌های خانگی هم وجود دارد.
دکتر مایل مورای چند درمان خانگی را برای خارش گوش توصیه کرده است.

روغن درخت خردل
اگر خارش گوش‌تان به خاطر افزایش موم گوش است می‌توانید با استفاده از روغن خردل مشکل‌تان را حل کنید. روغن خردل خاصیت درمانی دارد. این روغن می‌تواند ناحیه‌هایی در مجرای گوش را که می‌خارد، بهبود بخشد. برای استفاده از این یک قاشق چایخوری روغن خردل را گرم کنید.
حالا به پهلو دراز بکشید، طوری که گوشی که خارش دارد رو به بالا قرار گیرد. فقط چند قطره از این روغن را در مجرای گوش بریزید. بگذارید روغن دقایقی کانال را مرطوب کند. این به نرم‌شدن موم گوش کمک می‌کند. روزی دو بار این کار را تکرار کنید تا موم گوش نرم شود. می‌توانید مجرای گوش را با یک گوش پاکن پنبه‌ای تمیز کنید.جادوی روغن زیتون
به گفته دکتر مورای، نویسنده کتاب «دایره المعارف درمان خانگی» روغن زیتون درمان خانگی بسیار خوبی برای خارش گوش است. این روغن، گوش را مرطوب می‌کند و مانع از خارش ناشی از خشکی می‌شود. با استفاده منظم از آن، مجرای گوش‌تان مرطوب خواهد ماند. روغن زیتون از گوش داخلی شما در برابر آب نیز محافظت می‌کند.

درمان خانگی خارش گوش با سیر
سیر ذاتا خاصیت آنتی‌بیوتیکی و ضدالتهابی دارد. سیر برای درمان درد گوش ناشی از عفونت نیز مفید است. از سیر می‌توانید برای درمان خارش که به خاطر عفونت گوش به وجود آمده استفاده کنید.
یک تکه سیر تازه بردارید. پوستش را بکنید،‌به دو نیمش کنید و یک نیم‌اش را در مجرای گوش قرار دهید. گرمای سیر را احساس خواهید کرد. پس از چند دقیقه درش بیاورید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید. پس از چند روز خارش گوش برطرف خواهد شد.

درمان با روغن نعناع
اگر از عفونت گوش رنج می‌برید، نعناع دارویی بسیار موثر است. نعناع خاصیت آنتی‌بیوتیکی و ضدالتهابی دارد و همچنین می‌تواند از گرفتگی گوش ناشی از تجمع عفونت‌ها جلوگیری کند.
روغن نعناع را می‌توانید به خارج از گوش بمالید. همچنین می‌توانید یک بطری حاوی روغن نعناع را نزدیک گوش‌تان نگه دارید، این روغن فرّار به درون مجرای گوش‌تان می‌رود. روغن نعناع می‌تواند التهاب، عفونت و خارش را درمان کند.


برگ ریحان
در کتاب «دایره المعارف درمان خانگی» آمده ثابت شده که برگ ریحان علیه خارش و عفونت گوش خیلی خوب عمل می کند. این داروی گیاهی می‌تواند موم‌ها را از مجرای گوش شما پاک کند.
برای استفاده از برگ نعناع، عصاره‌ی چند برگ از آن را بگیرید و مقداری از آن را داخل گوش‌تان بریزید. تکرار منظم این کار عفونت گوش را درمان و موم از داخل بیرون کشیده می‌شود.

مطلب مرتبط:
۱۰ دانستنی مفید درباره جرم گوش


ارسال به دوستان از طریق
امتياز 4 از 5 بر اساس نظر8 نفر
مطلب مفيد بود؟


جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید

نظرات

شمسی میرابادی

خیلیعالی بود

ساختمان پزشکان