مطلب قبلی دکتر شهاب محمدی
باید ها و نباید های لمینت ها

همه چیز درباره کامپوزیت های دندانی

دکتر شهاب محمدی، دندانپزشک: ونیر کامپوزیت برای بهبود رنگ، ظاهر، اندازه‌ و ساختار دندان‌ها استفاده می‌شود و به این ترتیب می‌توان ظاهر دندان‌ها را زیباتر کرد.

همه چیز درباره کامپوزیت های دندانی

دکتر شهاب محمدی، دندانپزشک:

ونیر کامپوزیت برای بهبود رنگ، ظاهر، اندازه‌ و ساختار دندان‌ها استفاده می‌شود و به این ترتیب می‌توان ظاهر دندان‌ها را زیباتر کرد.

علاوه بر این از ونیر کامپوزیت می‌توان برای اصلاح تراشیدگی‌های محدود و ترک‌خوردگی‌های ایجاد شده در دندان‌ها استفاده کرد. ونیر کامپوزیت به‌دلیل اینکه نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان دارد و کامل کردن آن در یک جلسه ملاقات با دندانپزشک امکان‌پذیر است، متفاوت از ونیر پرسلاین است.

به هر حال، برخلاف ونیر پرسلاین، ونیر کامپوزیت مستعد لک شدن است و ممکن است مدت دوام و ماندگاری آن به مقدار دوام ونیر پرسلاین نباشد. در این روش درمانی برای ساخت ونیر کامپوزیت، از مواد کامپوزیت جلوی سطح خارجی دندان‌ها استفاده می‌شود و به این ترتیب امکان تغییر شکل دندان‌ها به ظاهر دلخواه موردنظر وجود دارد. این روش درمانی توسط یک دندانپزشک زیبایی و باتجربه  کامل می‌شود.

براساس جنس پوسته، لمینیت به سه گروه چینی‌، سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. معمولا به لمینیت کامپوزیتی، کامپازیت ونیر نیز گفته می‌شود. درواقع کامپوزیت ونیر پوسته نازکی از مواد همرنگ دندان (کامپوزیت دندانی) است که به‌طور مستقیم توسط دندانپزشک روی سطح خارجی دندان چسبانده می‌شود.

روش درمانی باندینگ ونیر کامپوزیت

مشاوره و بررسی وضعیت دندان‌ها توسط دندانپزشک زیبایی می‌تواند مناسب بودن شما برای استفاده از ونیر کامپوزیت را مشخص کند. در این حالت لازم است که شما هیچ بیماری فعال لثه یا التهاب‌های مربوط به آن را قبل از شروع درمان نداشته باشید.

قبل از استفاده از روکش ونیر لازم است رنگ نهایی آن در طول جلسه مشاوره مشخص شود. اگر یک بیمار به‌دنبال داشتن دندان‌های سفیدتر است، لازم است قبل از استفاده از روکش ونیر از روش‌های معمول سفید کردن دندان استفاده کند و سپس رنگ روکش‌های ونیر با رنگ دندان‌های طبیعی اطراف آن مطابقت داده و هماهنگ شود. انجام این کار به منظور ایجاد یک طرح لبخند سفید و براق لازم و ضروری است و احتمالا نیاز به تکرار روش درمانی سفید کردن دندان‌ها در فواصل زمانی مشخص برای حفظ نتایج وجود دارد.

برای استفاده از روکش ونیر کامپوزیت لازم است ابتدا دندان‌ها به‌طور کامل تمیز شوند تا به این ترتیب هر‌گونه جرم یا پلاک ایجاد شده در سطح دندان‌ها پاک شده و یک سطح تمیز برای کار گذاشتن روکش ونیر ایجاد شود.

در ادامه دندان‌ها به‌طور کامل خشک شده و پاک می‌شود تا به این ترتیب اطمینان حاصل شود هیچ‌گونه رطوبت یا بزاقی در محل وجود ندارد که بتواند در عملکرد مواد باندینگ اختلال ایجاد کند. سپس سطح جلوی دندان‌ها به وسیله مواد اسیدی متخلخل می‌شود تا به این ترتیب یک سطح مناسب برای کار گذاشتن روکش ونیر ایجاد شود. در حقیقت این سطح به چسبیدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان کمک موثر می‌کند.

درنهایت، از مواد باندینگ مخصوص (چسب) روی سطح دندان استفاده شده و مواد کامپوزیت به آرامی روی دندان قرار می‌گیرد. در این مرحله فرآیند اضافه کردن، برداشتن و آماده کردن مواد کامپوزیت به همراه صیقل زدن آن تکرار می‌شود تا به این ترتیب بتوان روکش ونیر نهایی را ایجاد کرد. به هر حال نتایج نهایی به‌دست آمده در این حالت بستگی زیاد به تجربه هنری دندانپزشک زیبایی و توانایی‌های وی دارد.

آیا همه دندانپزشکان می‌توانند به بیماران خود خدمات ونیر کامپوزیت ارائه کنند؟

پاسخ کوتاه به این سوال خیر است. به منظور ایجاد ظاهر طبیعی هنگام استفاده از ونیر کامپوزیت لازم است دندانپزشک دارای روحیه هنری و تجربی تکنیکی باشد تا بتواند از این روش درمانی روی بیماران خود استفاده کند. یک دندانپزشک زیبایی باتجربه در حوزه ونیر کامپوزیت دارای درک مناسب و روشن از مواد اولیه دندان است و می‌تواند با بهره‌گیری از هنر دستان خود، ظاهر، ساختار و ویژگی‌های طبیعی دندان شما را بازسازی کند. به هر حال همه افراد دارای یک طرح لبخند، خط لبخند و سطح تقارن منحصر به فرد و متفاوت برای خود هستند و یک دندانپزشک باتجربه باید هنگام کار گذاشتن ونیرهای کامپوزیت تمام این فاکتورها را برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد توجه قرار دهد.

از ونیر کامپوزیت برای چه مقاصدی استفاده می‌شود؟

امکان استفاده از ونیر کامپوزیت برای درمان یک حوزه وسیع از مشکلات زیبایی دندان وجود دارد و در این رابطه ونیر کامپوزیت مشابه ونیر پرسلاین است. مشکلات رایج قابل درمان با استفاده از روکش‌های ونیر به شرح زیر هستند:

  • دندان‌های دارای انحراف
  • دندان‌های لک شده
  • دندان‌های آسیب‌دیده
  • از بین بردن فاصله‌های ایجاد شده بین دندان‌ها

مدت دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت چقدر است؟

دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت بستگی به فاکتورهای متعدد همچون مواد کامپوزیت استفاده شده (تفاوت زیادی بین کیفیت مواد کامپوزیت مورد استفاده برای ساخت ونیر وجود دارد)، مراقبت‌های پس از درمان و عادت‌های رفتاری بیمار دارد (برای مثال اگر بیمار به مصرف نوشیدنی‌های گاز‌دار ادامه دهد و عادت دندان قروچه داشته باشد، دوام و ماندگاری ونیر کامپوزیت به‌طور قابل‌توجه کاهش پیدا خواهد کرد). به‌طور میانگین، ونیر کامپوزیت می‌تواند بین 2 تا 5‌سال دوام داشته باشد.

روش‌های درمانی جایگزین برای ونیر کامپوزیت چه هستند؟

این روش‌ها بستگی به مشکل زیبایی ایجاد شده، دارد، اما روش‌های معمول قابل استفاده در این حالت شامل ترمیم پرسلاین همچون ونیر و روکش یا درمان‌های ارتودنسی برای بستن شکاف بین دندان‌ها و صاف کردن دندان‌های دارای انحراف است. هنگام مشاوره با یک دندانپزشک زیبایی، شما می‌توانید درباره تمام این روش‌های درمانی جایگزین و مزایا و معایب هر یک از آنها با دندانپزشک خود صحبت کنید.      

دکتر شهاب محمدی، دندانپزشک:

دکتر شهاب محمدی در سال 1385 از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند و دارای سابقه 10ساله در زمینه همکاری با مطبوعات تخصصی علمی و پایان نامه برگزیده سال 1384 در بررسی تاثیرات ورزش حرفه ای بر آسیب های وارده به منطقه زیبایی دندان ها هستند. ایشان در حال حاضر با مرکز پزشکی فیفا در ایران (ایفمارک) همکاری دارند. سابقه فعالیت چندین ساله در زمینه ایمپلنت و همکاری با شرکت‌های بزرگ دنیا و کسب و مدارک علمی معتبر، در رزومه ایشان دیده می‌شود. دکتر محمدی همچنین موفق به کسب دوره آموزشی زیبایی دندانپزشکی که به طور مستقیم زیرنظر پرفسور مَک لارن، از اساتید بنام دانشگاه UCLA است، شده‌اند. در ادامه می‌توان به عضویت در آکادمی  دندانپزشکان زیبایی آمریکا و عضویت در آکادمی جهانی ایمپلنت اشاره کرد که با تکیه بر آن در سال‌های گذشته خدمات زیادی در این زمینه‌ها برای عموم مردم، جامعه هنرمندان و ورزشکاران بنام ایران انجام داده‌اند.

شما می توانید برای ارتباط با مطب دکتر شهاب محمدی با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

تلفن: ۰۲۱۸۸۶۹۹۲۲۷

آدرس: تهران، سعادت آباد، بلوار فرحزادی، نبش بهاران دوم، ساختمان صدف، شماره 1


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


2978 | 1395/09/23 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : روکش کامپوزیت کامپوزیت دندان

سوالات مرتبط دکتر شهاب محمدی
جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان