مطلب قبلی دکتر سیدمحمدشهاب شیوایی
انواع بیماری‌های قلبی (‌قسمت اول)

انواع بیماری‌های قلبی (‌قسمت دوم)

دکتر سید محمد شهاب شیوایی، متخصص قلب و عروق: نقص مادرزادی قلب، نارسایی میترال و آنژین هم از بیماری‌های قلبی هستند که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم

انواع بیماری‌های قلبی (‌قسمت دوم)

دکتر سید محمد شهاب شیوایی، متخصص قلب و عروق:


نقص مادرزادی قلب (Congenital Heart Defect)

بیماری یا نقص مادرزادی قلب واژه‌ای برای معرفی نقص‌هایی مادرزادی‌ است‌ که بر عملکرد قلب تاثیر می‌گذارد. در انگلستان حدودا از هر هزار نوزاد یکی به این بیماری مبتلاست،

انواع نقص مادرزادی قلب شامل:

- نقص دیواره قلبی (Septal defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که یک سوراخ بین بتن‌های قلب وجود دارد. این بیماری گاهی اوقات با نام سوراخ در قلب معرفی می‌شود.

- نقص انسداد (Obstruction defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد‌ که جریان خون در دهلیزهای قلب کمی یا به‌طور کامل بسته شده است.

- بیماری قلبی سیانوتیک (Cyanotic heart disease)، به‌دلیل یک یا چند نقص در قلب اکسیژن کافی در بدن پمپاژ نمی‌شود.

نارسایی میترال (Mitral regurgitation)

نارسایی میترال که به نارسایی دریچه میترال یا بی‌کفایتی میترال معروف است، زمانی رخ می‌دهد که دریچه میترال قلب به‌خوبی بسته نشده و باعث برگشت خون به قلب می‌شود. خون در افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال به‌خوبی در بدن پخش نشده و باعث می‌شود، فرد مبتلا احساس خستگی و از نفس افتادن کند.

آنژین (Angina)

آنژین که به آنژین صدری نیز معروف است، معرف بیماری‌ای است که در آن اکسیژن کافی به قلب نمی‌رسد. هرچند از نظر فنی آنژین خودش یک بیماری نیست، اما خود یکی از نشانه‌های بیماری عروق کرونر است، چراکه فقدان اکسیژن بر اثر بسته شدن عروق کرونر به‌وجود می‌آید.

زندگی با بیماری قلبی

اکثر بیماری‌های قلبی مزمن بوده و آرام‌آرام رشد می‌کنند. این بیماری‌های قلبی با نشانه‌های کوچکی شروع شده و کم‌کم شدید می‌شوند. در اکثر افراد با شروع بیماری قلبی فرد نشانه‌هایی از‌قبیل خستگی، تنگی نفس، تورم مچ پا، احتباس مایعات و سایر نشانه‌ها حس می‌کند. تغییر سبک زندگی (برای مثال داشتن کپسول اکسیژن در خانه یا کم کردن فعالیت) یا جراحی یا حتی پیوند قلب برای فرد بیمار ممکن است لازم باشد.

 

دکتر سید محمد شهاب شیوایی، متخصص قلب و عروق  دارای‌ بورد تخصصی است. دکتر شیوایی دوره پزشکی عمومی را در دانشکده پزشکی تهران (77-1370) گذرانده‌ است و از سال 1383-1379 دوره تخصص قلب و عروق  را در دانشگاه علوم پزشکی ایران گذراندند و پس از فارغ‌التحصیل شدن (1383) از دوره تخصص قلب و عروق در امتحان بورد تخصصی هم پذیرفته شدند و از آن زمان تا اکنون مشغول به طبابت در این رشته هستند، وی علاوه بر فعالیت در مطب در بیمارستان نیز آنژیوگرافی انجام می‌دهد. 

چکاپ کامل قلبی عروقی، برنامه پیشگیری از تنگی عروق قلب اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، نوارقلب و آنژیوگرافی خدماتی است که دکتر سید محمد شهاب شیوایی ارائه می‌کند.


برای تماس با مطب دکتر سیدمحمدشهاب شیوایی با شماره های ذیل تماس حاصل فرمائید:

02122764822

02122577740

آدرس:‌ چهارراه پاسداران، خیابان دولت، بین دیباجی و اختیاریه، ساختمان پزشکان ۴۵۰ غربی، طبقه چهارم، واحد ۳۵

وب سایت:‌www.24d.ir/5073


ارسال به دوستان از طریق
مطلب مفيد بود؟


602 | 1395/05/24 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : بیماری های قلبی آنژین

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
ساختمان پزشکان