سوالات بیشتر

بهترین راه برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن

بهترین راه برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن چیست ؟

 راهکارهایی برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن وجود دارد ؛دکتر احمد باقری مقدم متخصص طب ورزشی اذعان داشتند به طور کلی برای کنترل و کاهش وزن، ورزش در کنار رژیم غذایی توصیه می‌شود. نکته مهم در برنامه کاهش وزن تداوم و یکنواخت بودن روند کاهش وزن است. عوارض و خطرهای کاهش وزن‌های پی در پی بیشتر از عوارض چاقی و اضافه وزن است. اگر شما تصمیم به کاهش وزن دارید باید برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت برای این کار داشته باشید، با کمک کارشناس تغذیه رژیم غذایی مناسب دریافت کنید و در کنار آن ورزش‌های چربی‌سوز انجام دهید.

دکتر احمد باقری مقدم برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن تاکید داشتند ، ورزش‌هایی با ماهیت هوازی مانند دویدن آرام،‌ پیاده‌روی تند، ‌طناب زدن، دوچرخه‌سواری و شنا به سوختن چربی از سطوح مختلف بدن کمک می‌کند. منظور ما از انجام ورزش‌های هوازی برای کمک به کاهش حجم چربی‌های بدن، با توجه به شرایط فرد کمی متفاوت است؛ یعنی اگر خانمی خانه‌دار است و بیشتر وقتش را در منزل می‌گذراند، می‌تواند از تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده کند اما اگر امکان رفتن به فضاهای باز و پارک‌ها را دارد، راه رفتن و پیاده‌روی تند را پیشنهاد می‌کنیم. اگر کسی اهل استخر و شناست هم می‌تواند در کنار شنا،‌ کمی هم در آب راه برود تا کمک بیشتری به کم شدن حجم چربی‌های بدنش شود. طناب زدن و دوچرخه‌سواری هم از دیگر ورزش‌های هوازی هستند که نقش پررنگی در چربی‌سوزی دارند. ورزش خاصی وجود ندارد که باعث کاهش وزن موضعی شود. از بین رفتن چربی‌ها با ورزش به تجمع چربی در بدن بستگی دارد. با ورزش، چربی‌ها ابتدا از نواحی و مناطقی که بیشتر تجمع دارند (در خانم‌ها ران‌ها و در آقایان شکم) برداشته و به صورت انرژی مصرف می‌شوند.  می‌توانید با رژیم غذایی و ورزش هفته‌ای نیم تا یک کیلوگرم وزن کم کنید. برای کاهش وزن باید حوصله به خرج دهید و عجله نداشته باشید. اگر در حال حاضر ورزش نمی‌کنید ، بهتر است ورزش‌های هوازی را از نیم ساعت در روز شروع کنید و به‌تدریج به یک ساعت و حداقل 5روز در هفته برسانید و درکنار آن برای افزایش قوام عضلاتتان ورزش‌های قدرتی انجام دهید. مطمئن باشید چربی‌های موضعی با همین روش به‌تدریج از بین می‌روند.

دکتر احمد باقری مقدم توصیه داشتند ورزش‌هایی مانند درازونشست که با هدف کاهش حجم چربی‌های شکم و پهلوها توصیه و انجام می‌شوند، فقط می‌توانند باعث افزایش قوام و کوتاه شدن عضلات این قسمت‌های بدن شوند که به کم شدن میزان شلی و افتادگی عضلاتی مانند عضلات شکم و پهلوها منجر خواهد شد و در عمل، کاهش حجم چربی‌های موضعی را در پی نخواهد داشت. تداوم ورزش و رعایت نکته‌های تغذیه‌ای مانند پرهیز از زیاده‌روی در مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کردنی نیز می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد تناسب اندام و از دست‌رفتن بافت چربی‌های اضافی بدن شود.

به گفته دکتر احمد باقری مقدم باید توجه داشته باشید وضعیت فیزیکی و جسمی افراد زمینه ارثی دارد و ممکن است تغییر خیلی شدیدی که انتظار دارند در اندامشان رخ دهد، به راحتی امکان‌پذیر نباشد. باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید و با کاهش تدریجی وزن، متوجه بهبود وضعیتتان شوید.


الو دکتر : کاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید :

5 نکته در مورد کاربرد لیزر

432433 مشاهده

عوارض قرص های چربی سوز ونوستات ارلیستات و زنیکال

مصرف چربی سوزها مثل داروی ونوستات یا ارلیستات و زنیکال چه عوارضی دارد ؟

از عوارض مصرف چربی سوزها مثل داروی ونوستات یا ارلیستات و زنیکال می توان به این نکات اشاره کرد ؛

دکتر سیدضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه و تناسب اندام اذعان داشتند ،«ونوستات» یا «زنیکال» نام‏های تجاری مختلف «اورلیستات» است که جزو داروهای مهارکننده جذب چربی محسوب و داخل و خارج از کشور تولید می‌شود. مصرف زنیکال به‌دلیل عدم جذب چربی‏ها باعث دفع مدفوع پرچرب می‏ شود و بوی بسیار زننده ‏ای ایجاد می‏کند.

دکتر مظهری اشاره داشتند سردرد و کاهش جذب ویتامین‏های محلول در چربی (ویتامین‏های E، D، A وK) نیز از دیگر عوارض شایع داروی ونوستات یا ارلیستات و زنیکال است و به همین دلیل پزشک مصرف این دارو را برای مدت زمان مشخص توصیه و مصرف مکمل این ویتامین‏ها را هم در طول درمان با این دارو تجویز می‏ کند. دکتر مظهری در مورد عوارض داروهای چربی ساز توصیه داشتند در 3 هفته اول مصرف زنیکال، عوارضی مانند دفع مدفوع مکرر و چرب، اسهال، اضطراب، سرگیجه و ناراحتی‏های روده‏ ای بروز می‏ کند و در موارد نادری باعث خشکی پوست و اختلال در مفاصل می‏شود.

از آنجا که استفاده از این دارو، باعث کاهش قندخون می‏شود بنابراین باید تغییرهایی در مصرف انسولین و داروهای پایین ‏آورنده قندخون بیماران دیابتی ایجاد کرد و به همین دلیل مصرف این دارو در این بیماران توصیه نمی‏شود. به علاوه احتمال بروز سنگ‌ کلیه هم در افرادی که سابقه این مشکل را دارند با مصرف زنیکال افزایش پیدا می‌کند. به‌طور کلی مصرف این دارو های چربی سوز برای کودکان، زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری‏های قلبی- عروقی و پرکاری تیرویید توصیه نمی‏شود.

دکتر مظهری در مورد عوارض قرص های چربی سوز تاکید داشتند اگر چه اورلیستات جذب چربی را مهار می‌کند اما همیشه موثر نیست و نمی‏توان بعد از مصرف هرغذای چربی با خیال راحت یک قرص ونوستات خورد. فراموش نکنید هر فردی کاندید مناسبی برای دارودرمانی نیست و اگر بسیاری از بیماران دچار اضافه وزن، حتی با گرفتن رژیم‌غذایی کم‌چرب یا آب پزکردن غذاها، وزنشان پایین نمی‌آید، مشکل چربی دریافتی نیست بلکه بی‌نظمی در مصرف وعده‌های غذایی و ریزه‌خواری است. ونوستات را بدون نسخه هم می‌توان از داروخانه خریداری کرد اما نباید این دارو خودسرانه مصرف شود و مصرف آن حتما باید تحت‏ نظر متخصص تغذیه و در کنار رژیم‌غذایی کم‌کالری باشد. فراموش نکنید اگر عادت غذایی افراد اصلاح شود، هیچ نیازی به مصرف داروهای لاغری نیست. حتی تولید‌کنندگان اورلیستات نیز ادعا نمی‌کنند که فقط با مصرف این دارو و بدون رژیم‌ و ورزش می‌توان وزن کم کرد. اگر پزشک مصرف دارو را لازم بداند، باید تحت‌نظر او و در یک دوره و در کنار مصرف مکمل‌ها باشد تا فرد دچار هیچ کمبودی نشود.

الو دکتر:

کاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید :

با ورزش کردن چگونه به کاهش وزن کمک کنیم؟

309105 مشاهده

عوارض خودارضایی و استمناء

خودارضایی و استمناء چه عوارضی دارند ؟

یکی از عوارض روحی خودارضائی مکرر شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت در هنگام مقاربت طبیعی به درجاتی در رسیدن به اوج لذت جنسی هنگام مقاربت مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند جزء در یک وضعیت خاص که به آن به مرور زمان عادت پیدا کرده اند و این امر خصوصاً در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند. در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا تاری دید ، ضعف ،خستگی، بی حالی  و بی حوصلگی و پرخاشگری به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد این ضعف شدیدتر است.

الو دکتر:

کاربر گرامی، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید، کلیک کنید:

سه نکته درباره‌ی خودارضایی مردان که نمی‌دانید

مضرات ۱۵ گانه خودارضایی را بشناسید

220890 مشاهده

علت درد پهلو سمت راست

سلام چند روزی است که در ناحیه پهلو سمت راست درد کمی دارم که خیلی وقتا هم کم یا متوقف میشه میخوام بدونم چیز جدی ایی هست یا خیر این درد از زمانی شروع شد که کار بدنی سنگینی در یک روز انجام دادم که البته نمیدونم مرتبط با این موضوع هست یا خیر

الو دکتر :کاربر گرامی ، پرسش شما پیش از این در سامانه الو دکتر پاسخ داده شده است . لطفا کلیک کنید :

علت درد پهلو

الو دکتر:

کاربر گرامی، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید، کلیک کنید:

علت تجمع چربی های پهلو چیست ؟

154132 مشاهده

بهترین زمان خوردن قرص مولتی ویتامین مینرال

بهترین زمان خوردن قرص مولتی ویتامین مینرال چه زمانی است؟

دکتر تیرنگ نیستانی، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

مولتی‌‏ویتامین‏ها ترکیبی از ویتامین‏های محلول در آب و چربی هستند که گاهی مینرال (مواد معدنی) هم دارند. مصرف برخی مولتی‌‏ویتامین‏ها و مینرال‏ها با معده خالی بهتر است و برخی دیگر همراه با غذا زیرا اگر در مولتی‌‏ویتامین، ویتامین A و D وجود داشته باشد، جذب آن با ترشح شیره گوارش در صفرا بهتر انجام می‌‏شود اما اگر حاوی مینرالی مانند آهن باشند، برخی عوامل بر جذب آهن اثر می‏‌گذارد و تا حدودی میزان جذب آن را کاهش می‏‌دهد مثلا اگر مولتی‌‏ویتامین مینرالی که حاوی آهن است، همزمان با غذا مصرف شود، فیبر موجود در غذاهای فیبردار یا کلسیم موجود در شیر و ماست می‌‏تواند تا حدودی اثر مهاری بر جذب آن داشته باشد. جذب مولتی‌ویتامین‏هایی هم که حاوی زینک (روی) هستند، تحت‏‌تاثیر همین عوامل قرار می‏‌گیرد بنابراین به‏‌طور کلی بهتر است مصرف مولتی‌ویتامین یا مولتی‏‌ویتامین مینرال پس از صرف غذا باشد. البته مصرف آنها هیچ تداخلی با هم ندارد و پزشک با توجه به شرایط و وضعیت فرد نوع مولتی‌ویتامین (به شکل قرص یا شربت) را تجویز می‏کند.

الو دکتر:

کاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید :

روزانه بدن چقدر مولتی ویتامین نیاز دارد؟

کدام جایگزین مولتی ویتامین است؟

145834 مشاهده
سوالات بیشتر

پیشگیری از سکته قلبی

در زمستان چگونه از سکته قلبی پیشگیری کنیم؟

دکترعلی قاسمی: 

غذاها یکی از عوامل گرم شدن بدن محسوب می شوند. سعی کنید در زمان سرما از غذاهای گرم استفاده کنید و مصرف چربی های اشباع و نمک را به حداقل برسانید و مایعات گرم بنوشید.

 در صورت امکان سعی کنید فعالیت بدنی خوبی داشته باشید و در صورت فعالیت در فضای باز حتماً از کلاه، دستکش و لباس ها و کفش های گرم استفاده کنید.

 لازم به یاد آوری است عوامل خطری همچون فشارخون، دیابت، قندخون و… به عنوان علت‌های اصلی بروز سکته قلبی می باشند. همچنین عدم تحرک و غذاهای چرب به همراه مصرف سیگار و الکل و استرس‌ها از عوامل اصلی بروز بیماری‌های عروق کرونر است.

مبتلایان به بیماری‌های قلبی -عروقی از پیاده روی طولانی مدت در هوای سرد خودداری کنند.

 مبتلایان به بیماری های عروق کرونر از پیاده روی در هوای سرد خودداری کنند و در صورت نیاز ضمن پوشش مناسب به ویژه در ناحیه دهان، به هنگام خروج از منزل، قرص های زیر زبانی نیتروگلیسیرین را به همراه داشته باشند.

دلایل عجیب و باورنکردنی سکته قلبی !


10 مشاهده

رابطه سرما و سکته قلبی

آیا سرما باعث سکته قلبی می شود؟

دکتر علی قاسمی : 

بالا بودن فشار خون یکی از عوامل پرخطر ابتلای افراد به سکته قلبی محسوب می شود و تحقیقات صورت گرفته نیز حاکی از آن است که دمای سرد هوا با بالا رفتن فشار خون در ارتباط است بنابراین هوای سرد به ویژه زمستان، فشار خون را به خصوص در افراد سالمند بالا برده و آن ها در معرض خطر سکته قرار می دهد. سرما با تشدید اسپاسم عروق (تنگی دینامیک ) و از طرفی با افزایش ترشح هورمون های سمپاتیک باعث افزایش ضربان و انقباظ عضله قلب و افزایش کارقلب میشود وقتی یک فرد مبتلا به بیماری قلبی در معرض هوای سرد قرار می گیرد میتواند بعنوان یک عامل تشدید کننده آنژین قلبی سبب بروز حمله قلبی و یا سکته قلبی شودمیزان سکته های قلبی و مرگ ناگهانی قلبی در فصل زمستان شایع تراست .ابتلای به عفونت ها مثل سرماخوردگی و آنفلو آنزا یا ذات الریه و...که دراین فصل شایعترند می تواند سبب تشدید بیماری زمینه ای قلبی یا تنفسی شود یا آغازگر بروز یا ظهور یک بیماری قلبی نهفته یا خاموش بصورت حمله قلبی شود  یا در افراد مسن مبتلا به بیماری نهفته عروق کرونر یا نارسایی قلب با فعالیت در هوای خیلی سرد برای اولین بار دچار دردقفسه سینه یا طپش قلب یا تنگی نفس می شوند و گاهی دچار حمله یا ایست قلبی می شوند.

دلایل عجیب و باورنکردنی سکته قلبی !

10 مشاهده

دستگاه Nbetter نوآوری جدید برای بیماران سکته مغزی

دستگاه Nbetter نوآوری جدید برای بیماران سکته مغزی

دکتر ابوالفضل احیایی، متخصص اعصاب و روان:

آمارهای جهانی نشان می دهد که سکته های مغزی سومین عامل مهم در بروز معلولیت های شدید در افراد است. متأسفانه سکته های مغزی در افراد 20 تا 64 ساله رو به افزایش است. پژوهشگران بر این باورند که سکته های مغزی در جمعیت جوان روز به روز شایع تر می شود. چنانچه روند افزایش سکته های مغزی به همین ترتیب ادامه یابد پیش بینی می شود آمار بیماران سکته مغزی تا سال 2030 به دو برابر میزان فعلی برسد. 

 بازتوانی بعد سکته مغزی را دست کم نگیرید!

علیرغم تنوع روش های بازتوانی هنوز 40 درصد از بیماران با معلولیت های مختلفی دست به گریبانند. بهبودی عملکرد دست، مچ و بازو پس از بروز سکته سهم به سزائی در بازیابی استقلال و ارتقاء کیفیت زندگی این افراد خواهد داشت. هرچند انجام تکنیک های خاص نظیر درمان به شیوه ایجاد محدودیت اجباری در حرکت (CIMT) می تواند بهبودی عملکرد دست و بازو را در پی داشته باشد و تأثیر ماندگاری در بیماران با مشکلات حرکتی ناشی از سکته مغزی مزمن بگذارد، معذالک فقط 20 تا 25 درصد از کل بیماران سکته های مغزی حداقل شرایط لازم برای انجام CIMT را دارند. از آنجا که انجام تمرین های فیزیکی (PP) برای بیمارانی که در اثر سکته مغزی آسیب جدی دیده اند اغلب مشکل است یا بهره گیری از تکنیک CIMT ممکن نیست، تصویر سازی ذهنی از انجام حرکت (MI) یا تمرین ذهنی حرکات بدون انجام فیزیکی آنها روشی جایگزین در بازتوانی بیماران به شمار می رود.

معرفی دستگاه Nbetterساخت کمپانی Neurostyle

اگرچه استفاده از تصویر سازی ذهنی در سکته های مغزی مزمن نوید بخش است لیکن به لحاظ آن که ماهیتا فعالیتی ذهنی به شمار می روند ممکن است در بدو امر آن گونه که فعالیت های فیزیکی در معرض مشاهده هستند قابل رویت نباشند. با وجود این با استفاده از واسطه هایی میان مغز انسان و کامپیوتر (BCIs) و به کارگیری تصویر سازی حرکتی می توان با دریافت، آنالیز، ترجمه و تبدیل سیگنال های مغزی به دستوراتی خاص، کنترل دستگاه هایی را به دست گرفت. بدین ترتیب افرادی که در اثر سکته مغزی از ضعف شدید اندام فوقانی رنج می برند اما هنوز قادرند حرکت دست آسیب دیده را تصویر سازی کنند می توانند از تکنولوژی BCI در جهت بهبود حرکت اندام آسیب دیده بهره ببرند. در واقع BCI این امکان را فراهم می آورد که با کمک تصویر سازی حرکتی، فیدبکی متناسب و مرتبط با تصویر ذهنی مذکور ایجاد شود. با برقراری مجدد رابطه میان فعالیت کورتیکال مغز که مسئول تصویر سازی حرکتی است با فیدبک مربوطه، حلقه موتور سنسوری تقویت شده و ترمیم نورونها سریعتر انجام می شود. ره آورد ترمیم نورونی بازیابی حرکت (موتور) خواهد بود.

در آینده ای نه چندان دور....

تحقیقات کلینیکی اخیر نشان می دهد می توان از EEG به عنوان واسطی میان مغز و کامپیوتر و تکنیک تصویر سازی حرکتی در اکثر بیماران سکته مغزی استفاده کرد و فعالیت کورتیکال مغز که مرتبط با تصویر سازی حرکتی است را شناسایی کرد. به کارگیری کامپیوتر و EEG به منظور یافتن تصویر حرکتی در مغز بیماران و استفاده از آن در جهت بازتوانی بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند روشی است آینده نگر و غیر قابل اجتناب. بدون شک در آینده ای نه چندان دور استفاده از این روش در درمان بیماران سکته مغزی مزمن عمومیت خواهد یافت.

این دستگاه کمک شایانی به بیماران سکته ای می کند

کمپانی دانش بنیان Neurostyle سنگاپور برای نخستین بار در جهان دستگاهی فراهم آورده به نام (Neurostyle Brain Exercise Therapy Towards Enhanccd Recovery) Nbetter که بر مبنای BCI و با استفاده از EEG، کامپیوتر، نرم افزار و بهره گیری از تکنیک تصویر سازی ذهنی می تواند کمک شایانی به بیماران سکته مغزی مزمن کند. Nbette از طریق واقعیت مجازی فعالیت کورتیکال مغز بیمار را تقویت می کند. علاوه بر آن با استفاده از CPM که بازویی است مکانیکی، فعالیت ماهیچه ای بیمار را سنجیده و در بهبود ضعف ماهیچه ای بیمار را یاری می دهد. از دیگر مشخصات Nbette می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای تاییدیه CE اروپا
  • یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش
  • نصب و آموزش رایگان
  • شرکت فریور کنش نماینده انحصاری محصول Nbette در ایران است.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09123337873 آقای مهندس بحرینی تماس بگیرید.

دکتر ابوالفضل احیایی، متخصص اعصاب و روان:

دکتر ابوالفضل احیایی، متخصص اعصاب و روان از دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد است. 

دکتر احیایی در حیطه های ذیل خدمات ارائه می کند:

-         درمان اختلالات حافظه و بیماری آلزایمر

-          درمان میگرن و بچه های بیش فعال

-         درمان افسردگی و اضطراب و وسواس

-         ترک سیگار با جدیدترین روش

-         انجام: الکتروانسفالوگرافی، QEEG، EEC، RTMS، TDCS، نوروفیدبک

شما می توانید برای ارتباط با مطب دکتر احیایی با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:

02126654961

آدرس مطب: میدان کاج- خیابان سرو غربی- پلاک 33- طبقه سوم- ساختمان داروخانه دکتر سرهنگی- واحد 14

مرکز توانبخشی آرمان شایان

آدرس: تهران- خیابان آیت اله کاشانی- خیابان بهنام

02144022247

وب سایت:www.noormemory.com

15 مشاهده

علل سکته قلبی

چه عواملی باعث سکته قلبی می شوند؟

دکترعلی قاسمی: 

سکته قلبی عارضه ای که روزانه جان بسیاری از افراد را می گیرد. برخی مسائل می توانند زمینه ی حمله قلبی را تشدید نمایند. تحقیقات نشان داده است که ترافیک می تواند به طرز قابل توجهی خطر حمله ی قلبی را افزایش دهدمحققین بر این باور هستند که صدای حاصل از سر و صدای خودروها در خیابان ها و حتی صدای قطارها منجر به بیماری های قلبی و عروقی از قبیل گرفتگی عضله قلب می شوددر آزمایشات انجام گرفته مشخص شد که از دیگر اثرات سوء صدای ترافیک روی افراد، فشار روانی استنتیجه این تحقیق نشان می دهد که میان بیماری های قلبی و سر و صدای حاصل از خیابان و ریل راه آهن ارتباط تنگاتنگی وجود دارد که حتی باعث مضمن شدن برخی از بیماری های قلبی و عروقی نیز می شود.

دلایل عجیب و باورنکردنی سکته قلبی !

25 مشاهده

دلیل و درمان پیرگوشی سالمندان

دلیل و درمان پیرگوشی سالمندان چیست؟

ارزیابی شنوایی و سمعک سپیدار:

بسیاری از ما وقتی با سالمندان روبه‌رو می‌شویم، بی‌اختیار صدای‌مان را بلند می‌کنیم چون در ذهن‌مان چنین نقش بسته که سالمندان توان شنوایی ضعیفی دارند و شاید نتوانند به‌خوبی صدای ما را بشنوند. این موضوع صحت دارد زیرا سالمندان دچار پدیده‌ای به‌نام پیر گوشی هستند. گرچه شدت پیرگوشی همه سالمندان یکسان نیست و همه سالمندان به اصطلاح گوش‌شان سنگین نیست.

چرا سالمندان قدرت شنوایی جوان ترها را ندارند؟

بیماری مهمی که در گوش سالمندان دیده می‌شود، همان کاهش شنوایی است. کاهش شنوایی روی کیفیت زندگی سالمند تاثیر می‌گذارد. انسان‌ها در طول سالیان و تقریبا با گذشت هر دهه از عمر بخشی از سلول‌های بدن‌شان را از‌دست می‌دهند.

اگر سلول‌ها قابلیت ترمیم داشته باشند، می‌توانند بازسازی شوند اما درمورد سلول‌هایی که قدرت بازسازی ندارند، باید گفت از دست دادن این نوع از سلول‌ها باعث از دست رفتن کارکرد عضو می‌شود و یکی از سلول‌هایی که قدرت بازسازی ندارند، سلول‌های شنوایی موجود در گوش سالمندان هستند.

آیا از بین رفتن سلول‌های شنوایی ناگهانی است یا طی سالیان از بین می‌روند؟

از دست رفتن سلول‌های شنوایی را در دهه دوم و سوم زندگی مشاهده می‌کنیم. البته از دست رفتن سلول‌های شنوایی در جوانان علامتی ندارد ولی این روند تدریجی است و طی سال‌ها اتفاق می‌افتد و در سالمندی سرعت بیشتری می‌گیرد. تاثیر آن ابتدا روی فرکانس‌های شنیداری است. وقتی درگیری در سلول‌ها به فرکانس‌های شنیداری رسید، فرد دچار کاهش شنوایی می‌شود که اصطلاح پیرگوشی را برای آن به‌کار می‌برند.

آیا همه سالمندان الزاما دچار کاهش شنوایی خواهند شد؟

به‌طور معمول سالمندان از 70 سالگی به بعد درجه‌هایی از این کاهش شنوایی را دارند ولی فقط 40 درصد از آنها به وسایل کمک‌شنوایی نیاز پیدا می‌کنند.

عوامل دیگری هم به پیرگوشی کمک می‌کند؟

از دست دادن شنوایی به‌دلیل تجمع موم گوش در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. ولی در سالمندان که مشکل زمینه‌ای وجود دارد وجود موم، تاثیر زیادی روی شنوایی خواهد گذاشت. پس وقتی فرد سالمندی با کاهش شنوایی به پزشک مراجعه کند در وهله اول باید به داخل کانال گوش توجه شود تا در صورت دیدن موم، موم‌ها خارج شوند.

اختلال شنوایی در سالمندان چه الگویی دارد؟

در سالمندان سلول‌های درگیر همان سلول‌های شنیداری عصبی هستند، در درگیری اعصاب گوش الگوهای متفاوتی دیده می‌شود. گاهی سلول‌های ازدست رفته از نوعی هستند که به فرکانس‌های بالا حساسند. با از دست رفتن این سلول‌ها فرد متوجه صداهای زیر نمی‌شود. این الگو شایع‌ترین نوع ازدست رفتن سلول‌های شنوایی در سالمندان است. الگوی دیگری هم در کاهش شنوایی سالمندان دیده می‌شود که در آن تمام فرکانس‌ها به یک نسبت کاهش پیدا می‌کند و فرد همه فرکانس‌ها را به خوبی متوجه نمی‌شود.

آیا پیر‌گوشی درمان دارد؟

درمان پیر‌گوشی در سالمندانی که عصب شنوایی‌شان از دست رفته، دارو و جراحی نیست بلکه باید از وسایلی استفاده کنند تا باعث تقویت صدا شود. این وسیله همان سمعک است که تقریبا همه مردم با آن آشنایی دارند.

سمعک: آنالوگ یا دیجیتال

سمعک‌ها به 2گروه آنالوگ و دیجیتال (قابلیت برنامه‌ریزی دارد) طبقه‌بندی می‌شوند. افرادی که کاهش شنوایی خفیف دارند یا به انجام کارهای دقیق نیاز ندارند، باید از سمعک‌های آنالوگ استفاده کنند. ولی بیمارانی که به دقت در شنیدن نیاز دارند و الگوی کم‌ شنوایی‌شان طوری است که مشکل‌شان با سمعک آنالوگی برطرف نمی‌شود باید از سمعک‌های دیجیتال استفاده کنند.

کاملا درست است. بسیاری از بیماران از اینکه سمعک‌شان بیرون از گوش قرار بگیرد، ناراحت هستند اما سمعک‌ها چند نوع هستند؛ سمعک‌هایی که پشت گوش قرار می‌گیرند، سمعک‌هایی که داخل گوش قرار می‌گیرند و سمعک‌هایی که داخل گوش کاشته می‌شوند که هر کدام از آنها کاربرد و هزینه‌های متفاوتی دارند.

بهتر است همه افراد از 50 سالگی به بعد هر سال به متخصص شنوایی‌شناس مراجعه کنند تا در صورت وجود اختلال شنوایی، بیماری زودتر تشخیص داده شود و اگر فرد از نظر ارتباطی با دیگران دچار مشکل شده که ناشی از کم‌شنوایی اوست، زودتر سمعک مناسبی برایش تجویز شود. همه افرادی که سمعک می‌گیرند باید سالانه به متخصص شنوایی‌شناس مراجعه کنند چون ممکن است به تعویض یا تغییر در برنامه‌ریزی سمعک نیاز باشد. متاسفانه تاکنون هیچ دارو و روشی برای پیشگیری از پیرگوشی کشف نشده است.

ارزیابی شنوایی و سمعک سپیدار:

خدمات این مرکز شامل: 

ارزیابی شنوایی ( ادیومتری و تیمپانومتری)غربالگری شنوایی نوزادان ( OAE)/ مشاوره، تجویز و تنظیم سمعک/ عرضه لوازم جانبی سمعک و وسایل کمک شنوایی ( باتری، ریموت کنترل، FM، رابط و مبدل بلوتوث تلویزیون)/ ساخت انواع قالب سمعک، قالب های محافظ آب و محافظ صدا/ بیماریابی شنوایی در مهدکودک ها و مدارس/ سنجش شنوایی، تجویز و تحویل سمعک در منزل

برای ارتباط با سمعک سپیدار با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

02122894084

02122894075

09126046437

 آدرس:تهران، خیابان شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، بن بست ارشاد، ساختمان پزشکان برگزیده، پلاک ۱، طبقه همکف، واحد ۵ 

38 مشاهده
سوالات بیشتر