سوالات بیشتر

بهترین راه برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن

بهترین راه برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن چیست ؟

 راهکارهایی برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن وجود دارد ؛دکتر احمد باقری مقدم متخصص طب ورزشی اذعان داشتند به طور کلی برای کنترل و کاهش وزن، ورزش در کنار رژیم غذایی توصیه می‌شود. نکته مهم در برنامه کاهش وزن تداوم و یکنواخت بودن روند کاهش وزن است. عوارض و خطرهای کاهش وزن‌های پی در پی بیشتر از عوارض چاقی و اضافه وزن است. اگر شما تصمیم به کاهش وزن دارید باید برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت برای این کار داشته باشید، با کمک کارشناس تغذیه رژیم غذایی مناسب دریافت کنید و در کنار آن ورزش‌های چربی‌سوز انجام دهید.

دکتر احمد باقری مقدم برای آب کردن چربی شکم و پهلو و باسن تاکید داشتند ، ورزش‌هایی با ماهیت هوازی مانند دویدن آرام،‌ پیاده‌روی تند، ‌طناب زدن، دوچرخه‌سواری و شنا به سوختن چربی از سطوح مختلف بدن کمک می‌کند. منظور ما از انجام ورزش‌های هوازی برای کمک به کاهش حجم چربی‌های بدن، با توجه به شرایط فرد کمی متفاوت است؛ یعنی اگر خانمی خانه‌دار است و بیشتر وقتش را در منزل می‌گذراند، می‌تواند از تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده کند اما اگر امکان رفتن به فضاهای باز و پارک‌ها را دارد، راه رفتن و پیاده‌روی تند را پیشنهاد می‌کنیم. اگر کسی اهل استخر و شناست هم می‌تواند در کنار شنا،‌ کمی هم در آب راه برود تا کمک بیشتری به کم شدن حجم چربی‌های بدنش شود. طناب زدن و دوچرخه‌سواری هم از دیگر ورزش‌های هوازی هستند که نقش پررنگی در چربی‌سوزی دارند. ورزش خاصی وجود ندارد که باعث کاهش وزن موضعی شود. از بین رفتن چربی‌ها با ورزش به تجمع چربی در بدن بستگی دارد. با ورزش، چربی‌ها ابتدا از نواحی و مناطقی که بیشتر تجمع دارند (در خانم‌ها ران‌ها و در آقایان شکم) برداشته و به صورت انرژی مصرف می‌شوند.  می‌توانید با رژیم غذایی و ورزش هفته‌ای نیم تا یک کیلوگرم وزن کم کنید. برای کاهش وزن باید حوصله به خرج دهید و عجله نداشته باشید. اگر در حال حاضر ورزش نمی‌کنید ، بهتر است ورزش‌های هوازی را از نیم ساعت در روز شروع کنید و به‌تدریج به یک ساعت و حداقل 5روز در هفته برسانید و درکنار آن برای افزایش قوام عضلاتتان ورزش‌های قدرتی انجام دهید. مطمئن باشید چربی‌های موضعی با همین روش به‌تدریج از بین می‌روند.

دکتر احمد باقری مقدم توصیه داشتند ورزش‌هایی مانند درازونشست که با هدف کاهش حجم چربی‌های شکم و پهلوها توصیه و انجام می‌شوند، فقط می‌توانند باعث افزایش قوام و کوتاه شدن عضلات این قسمت‌های بدن شوند که به کم شدن میزان شلی و افتادگی عضلاتی مانند عضلات شکم و پهلوها منجر خواهد شد و در عمل، کاهش حجم چربی‌های موضعی را در پی نخواهد داشت. تداوم ورزش و رعایت نکته‌های تغذیه‌ای مانند پرهیز از زیاده‌روی در مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کردنی نیز می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد تناسب اندام و از دست‌رفتن بافت چربی‌های اضافی بدن شود.

به گفته دکتر احمد باقری مقدم باید توجه داشته باشید وضعیت فیزیکی و جسمی افراد زمینه ارثی دارد و ممکن است تغییر خیلی شدیدی که انتظار دارند در اندامشان رخ دهد، به راحتی امکان‌پذیر نباشد. باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید و با کاهش تدریجی وزن، متوجه بهبود وضعیتتان شوید.


الو دکتر : کاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید :

5 نکته در مورد کاربرد لیزر

403135 مشاهده

عوارض قرص های چربی سوز ونوستات ارلیستات و زنیکال

مصرف چربی سوزها مثل داروی ونوستات یا ارلیستات و زنیکال چه عوارضی دارد ؟

از عوارض مصرف چربی سوزها مثل داروی ونوستات یا ارلیستات و زنیکال می توان به این نکات اشاره کرد ؛

دکتر سیدضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه و تناسب اندام اذعان داشتند ،«ونوستات» یا «زنیکال» نام‏های تجاری مختلف «اورلیستات» است که جزو داروهای مهارکننده جذب چربی محسوب و داخل و خارج از کشور تولید می‌شود. مصرف زنیکال به‌دلیل عدم جذب چربی‏ها باعث دفع مدفوع پرچرب می‏ شود و بوی بسیار زننده ‏ای ایجاد می‏کند.

دکتر مظهری اشاره داشتند سردرد و کاهش جذب ویتامین‏های محلول در چربی (ویتامین‏های E، D، A وK) نیز از دیگر عوارض شایع داروی ونوستات یا ارلیستات و زنیکال است و به همین دلیل پزشک مصرف این دارو را برای مدت زمان مشخص توصیه و مصرف مکمل این ویتامین‏ها را هم در طول درمان با این دارو تجویز می‏ کند. دکتر مظهری در مورد عوارض داروهای چربی ساز توصیه داشتند در 3 هفته اول مصرف زنیکال، عوارضی مانند دفع مدفوع مکرر و چرب، اسهال، اضطراب، سرگیجه و ناراحتی‏های روده‏ ای بروز می‏ کند و در موارد نادری باعث خشکی پوست و اختلال در مفاصل می‏شود.

از آنجا که استفاده از این دارو، باعث کاهش قندخون می‏شود بنابراین باید تغییرهایی در مصرف انسولین و داروهای پایین ‏آورنده قندخون بیماران دیابتی ایجاد کرد و به همین دلیل مصرف این دارو در این بیماران توصیه نمی‏شود. به علاوه احتمال بروز سنگ‌ کلیه هم در افرادی که سابقه این مشکل را دارند با مصرف زنیکال افزایش پیدا می‌کند. به‌طور کلی مصرف این دارو های چربی سوز برای کودکان، زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری‏های قلبی- عروقی و پرکاری تیرویید توصیه نمی‏شود.

دکتر مظهری در مورد عوارض قرص های چربی سوز تاکید داشتند اگر چه اورلیستات جذب چربی را مهار می‌کند اما همیشه موثر نیست و نمی‏توان بعد از مصرف هرغذای چربی با خیال راحت یک قرص ونوستات خورد. فراموش نکنید هر فردی کاندید مناسبی برای دارودرمانی نیست و اگر بسیاری از بیماران دچار اضافه وزن، حتی با گرفتن رژیم‌غذایی کم‌چرب یا آب پزکردن غذاها، وزنشان پایین نمی‌آید، مشکل چربی دریافتی نیست بلکه بی‌نظمی در مصرف وعده‌های غذایی و ریزه‌خواری است. ونوستات را بدون نسخه هم می‌توان از داروخانه خریداری کرد اما نباید این دارو خودسرانه مصرف شود و مصرف آن حتما باید تحت‏ نظر متخصص تغذیه و در کنار رژیم‌غذایی کم‌کالری باشد. فراموش نکنید اگر عادت غذایی افراد اصلاح شود، هیچ نیازی به مصرف داروهای لاغری نیست. حتی تولید‌کنندگان اورلیستات نیز ادعا نمی‌کنند که فقط با مصرف این دارو و بدون رژیم‌ و ورزش می‌توان وزن کم کرد. اگر پزشک مصرف دارو را لازم بداند، باید تحت‌نظر او و در یک دوره و در کنار مصرف مکمل‌ها باشد تا فرد دچار هیچ کمبودی نشود.

الو دکتر:

کاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید :

با ورزش کردن چگونه به کاهش وزن کمک کنیم؟

265632 مشاهده

عوارض خودارضایی و استمناء

خودارضایی و استمناء چه عوارضی دارند ؟

یکی از عوارض روحی خودارضائی مکرر شرطی شدن این رفتار و عادت به ارضاء در یک وضعیت خاص می باشد که این قضیه باعث می شود که اغلب مبتلایان به این عادت در هنگام مقاربت طبیعی به درجاتی در رسیدن به اوج لذت جنسی هنگام مقاربت مشکل پیدا کنند و چه بسا به ارگاسم نمی رسند جزء در یک وضعیت خاص که به آن به مرور زمان عادت پیدا کرده اند و این امر خصوصاً در خانم ها با شدت بیشتری می تواند نمود پیدا کند. در این عادت به علت تکرار زیاد آن به کرات عضلات بدن در هنگام انال تحریک و منقبض و لذا باعث مصرف انرژی بیشتر و بالارفتن اسید لاکتیک در عضلات شده و لذا تاری دید ، ضعف ،خستگی، بی حالی  و بی حوصلگی و پرخاشگری به سراغ فرد می آید که هر چه تعداد انجام بیشتر باشد این ضعف شدیدتر است.

الو دکتر:

کاربر گرامی، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید، کلیک کنید:

سه نکته درباره‌ی خودارضایی مردان که نمی‌دانید

مضرات ۱۵ گانه خودارضایی را بشناسید

212849 مشاهده

علت درد پهلو سمت راست

سلام چند روزی است که در ناحیه پهلو سمت راست درد کمی دارم که خیلی وقتا هم کم یا متوقف میشه میخوام بدونم چیز جدی ایی هست یا خیر این درد از زمانی شروع شد که کار بدنی سنگینی در یک روز انجام دادم که البته نمیدونم مرتبط با این موضوع هست یا خیر

الو دکتر :کاربر گرامی ، پرسش شما پیش از این در سامانه الو دکتر پاسخ داده شده است . لطفا کلیک کنید :

علت درد پهلو

الو دکتر:

کاربر گرامی، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید، کلیک کنید:

علت تجمع چربی های پهلو چیست ؟

125948 مشاهده

بهترین زمان خوردن قرص مولتی ویتامین مینرال

بهترین زمان خوردن قرص مولتی ویتامین مینرال چه زمانی است؟

دکتر تیرنگ نیستانی، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

مولتی‌‏ویتامین‏ها ترکیبی از ویتامین‏های محلول در آب و چربی هستند که گاهی مینرال (مواد معدنی) هم دارند. مصرف برخی مولتی‌‏ویتامین‏ها و مینرال‏ها با معده خالی بهتر است و برخی دیگر همراه با غذا زیرا اگر در مولتی‌‏ویتامین، ویتامین A و D وجود داشته باشد، جذب آن با ترشح شیره گوارش در صفرا بهتر انجام می‌‏شود اما اگر حاوی مینرالی مانند آهن باشند، برخی عوامل بر جذب آهن اثر می‏‌گذارد و تا حدودی میزان جذب آن را کاهش می‏‌دهد مثلا اگر مولتی‌‏ویتامین مینرالی که حاوی آهن است، همزمان با غذا مصرف شود، فیبر موجود در غذاهای فیبردار یا کلسیم موجود در شیر و ماست می‌‏تواند تا حدودی اثر مهاری بر جذب آن داشته باشد. جذب مولتی‌ویتامین‏هایی هم که حاوی زینک (روی) هستند، تحت‏‌تاثیر همین عوامل قرار می‏‌گیرد بنابراین به‏‌طور کلی بهتر است مصرف مولتی‌ویتامین یا مولتی‏‌ویتامین مینرال پس از صرف غذا باشد. البته مصرف آنها هیچ تداخلی با هم ندارد و پزشک با توجه به شرایط و وضعیت فرد نوع مولتی‌ویتامین (به شکل قرص یا شربت) را تجویز می‏کند.

الو دکتر:

کاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید :

روزانه بدن چقدر مولتی ویتامین نیاز دارد؟

کدام جایگزین مولتی ویتامین است؟

123607 مشاهده
سوالات بیشتر

اقدامات قبل و بعد از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل و بعد از لیزر موهای زائد کدامند؟

دکتر آرمیتا آقاپور، پزشک پوست و مو:

برای از بین بردن موهای زائد چندین روش وجود دارد اما به غیر از لیزر هیچ یک از روش های امروزی نمی توانند ادعا کنند که قادرند موهای تا درصد زیادی موهای زائد را از بین ببرند. با این حال برای نتیجه دهی بهتر و عدم بروز عوارض های احتمالی نیاز است که یک سری اقدامات قبل و بعد از انجام لیزر موهای زائد انجام شود. در ذیل به موارد مهم اشاره شده است:

اقدامات قبل از لیزر

- آرایش صورت قبل از لیزر پاک شود.

- استحمام و نظافت شخصی رعایت شود.

- اصلاح ناحیه 3روز قبل انجام شود.

- نواحی حساس (بیکینی) یک ساعت قبل از لیزر با پماد لیدوکائین (Xyla-P) آغشته و با روکش نایلونی جهت تسریع جذب و بی‌حسی پوشانده شود.

- تهیه پماد لیدوکائین (Xyla-P) جهت بی‌حسی و پماد زینک جهت بعد از لیزر برعهده مراجعه‌کننده است.

اقدامات لازم بعد از لیزر

- عدم شست‌وشو با آب و مواد شوینده بلافاصله بعد از لیزر

- استحمام و شست‌وشو حداقل بعد از 4ساعت از انجام لیزر

- استفاده از کرم زینک اکساید تا 2روز و روزی دوبار

- عدم استفاده از البسه تنگ روی نواحی حساس (بیکینی و زیر بغل)

- عدم انجام حرکات کششی سنگین ورزشی و سنگین  بلافاصله بعد از لیزر

-  استفاده از کرم ضد‌آفتاب برای صورت

نکته!

موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی  کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می‌دهند، به‌همین دلیل هرقدر مو ضخیم‌تر و مشکی‌تر باشد، ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحت‌تر از بین می‌روند.

دکتر آرمیتا آقاپور، پزشک پوست و مو:

خدماتی که توسط دکتر آقاپور به شما عزیزان ارائه می‌شود شامل:

- لیزر موهای زائد با انواع دستگاه‌های Elight، Diode، الکساندرایت

- انواع جوانسازی شامل: انواع لیزرهایF co2-RFF (RF سوزنی)، هایفو (HIFU)، میکرونیدلینگ، تزریق انواع فیلر و بوتاکس و تزریق چربی

- انواع مزوتراپی: برای تقویت ریزش مو، جوانسازی و ...

- انواع جراحی سرپایی: برداشتن خال و زگیل، برطرف کردن افتادگی پلک

آدرس و شماره‌های تماس جهت ارتباط با مطب دکتر آرمیتا آقاپور:

آدرس مطب پاتریس: شهرآرا، پاتریس، نبش نوزدهم غربی، ساختمان ۱۸۲، ط همکف واحد ۳

تلفن: ۸۸۲۸۸۱۶۸

آدرس مطب امیرآباد: امیرآباد شمالی، بالاتر از پمپ بنزین، ک خسروی، ساختمان پزشکان رازی، ط اول

تلفن:  ۸۸۳۳۴۷۸۰

32 مشاهده

بیماری کرونری قلب

بیماری کرونری قلب چیست؟

دکترعلی قاسمی: فشار خون بالا یک فشار اضافی به قلب وارد کرده و می‌تواند بیماری کرونری قلب را بدتر کند. پروسه (روند) بیماری کرونر قلب وقتی شروع می‌شود که با ایجاد تدریجی مواد چربی در دیوارة داخلی شریان های کرونری، آنها تنگ می‌شوند. این وضعیت اتروسکلروز و مواد چربی «اتروم» نامیده می‌شوند
در این موقع شریان آن قدر تنگ می‌شود که قادر نیست خون حاوی اکسیژن را در موقع نیاز مثل موقعی که ورزش می‌کنید به عضله قلب برساند (تحویل دهد) و این آنژین است.  درد آنژین به علت کمبود اکسیژن عضله قلب می‌باشد.
بیماری کرونری قلب می‌تواند جدی‌تر شود و اگر شریان کرونری تنگ شده توسط یک لخته خون بسته شود این منجر به حملة قلبی می‌شود.

الو دکترکاربر گرامی ، اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره موضوع پرسش خود داشته باشید ، کلیک کنید:

علت ها و راه های پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب

 

34 مشاهده

تناسب اندام بعد از 11 ماه

چطور تناسب اندام را بعد از 11 ماه به دست بیاوریم؟

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی:


خانم مریم محمودی

وزن اولیه: 117‌کیلوگرم

وزن پایانی: 62‌کیلوگرم

کاهش وزن: 55‌کیلوگرم

خانم مریم محمودی 25ساله و ساکن تهران، با استفاده از رژیم دکتر کرمانی موفق شده در‌ کمتر از یک سال، 55‌کیلو کاهش وزن داشته باشد. خانم مریم محمودی می‌گوید‌: حالا که بار اضافه‌وزن را از روی دوشم برداشتم حس خیلی خوبی دارم و راحت‌تر می‌توانم کارهایم را انجام دهم. 

اعضای خانواده من، همگی وزن نرمالی دارند و فقط من چاق بودم. از سن 15سالگی وزن من افزایش پیدا کرد و حس خیلی بدی داشتم طوری که نفس کشیدن برایم سخت شده بود.
شروع برنامه‌ رژیم طبیعتا سخت بود چون من قبل از رژیم زیاد هله‌هوله می‌خوردم و دیگر باید جلوی خودم را می‌گرفتم. درمواقع گرسنگی یا در مهمانی‌ها با‌وجود غذاهای رنگارنگ کنترل کردن خودم سخت بود اما سعی می‌کردم همان موقع، سریع یک لیوان آب یا چای بخورم که حجم معده‌ام را پر کند‌ یا اگر زیاد هوس غذایی را می‌کردم فقط در حد تست کردن ناخنک می‌زدم و نه بیشتر.

 

غیر از برنامه غذایی، نقش ورزش را در جریان کاهش وزنم موثر می‌دانم چون من خودم مربی شنا هستم و روزی 2‌ساعت ورزش می‌کنم. ورزش کردن باعث شده بود پوست بدن من شل نشود و سریع‌تر بتوانم لاغر شوم. همچنین پیاده‌روی تند هم داشتم.

من به افرادی که از اضافه‌وزن رنج می‌برند و در فکر لاغر شدن هستند، می‌گویم: درست است که هیچ لذتی بالاتر از خوردن نیست اما خوردن به هر قیمتی ارزش ندارد. لاغری یعنی اعتماد به نفس بیشتر و زندگی بهتر. من از وزن 117‌کیلوگرم به 62‌کیلوگرم رسیدم آن هم فقط در 11‌ماه. یادتان باشد هیچ کاری، نشد ندارد پس به خودتان ایمان داشته باشید و تصمیم‌تان را برای لاغر شدن بگیرید.

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی:

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص درمان چاقی و لاغری در سال 1345 در دانشکده پزشکی پذیرفته شد و در سال 1352 از دانشکده پزشکی مدرک دکترای پزشکی‌ دریافت کرد. دکتر محمد صدق کرمانی از سال 1352 تا 1358 در بغداد مشغول طبابت بود. سال 1358 بعد از اقدام صدام به اعدام تعدادی از پزشکان متعهد، به سوریه هجرت کرد. چند ماه پس از اقامت در سوریه، به جمهوری اسلامی ایران بازگشت. او ‌پس از پایان جنگ مطب شخصی دایر کرد و به طبابت پرداخت. دکتر محمد صادق کرمانی در درمان چاقی و لاغری تبحر ویژ‌‌ای دارد.

شما عزیزان برای ارتباط با مطب دکتر محمدصادق کرمانی با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

02188371326  

وب سایت: kermany.com

drkermany

77 مشاهده

میزان کاهش وزن در هفته و نکاتی برای کاهش وزن موفق

در سه هفته چه مقدار کاهش وزن می توان داشت؟ نکات مهم برای کاهش وزن موقق کدامند؟

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی:

خطرات داشتن چربی اضافی را همه می‌دانیم. اگر کسی اضافه وزن داشته یا چاق باشد، کاهش وزن قابل‌توجه می‌تواند به سلامتش کمک کند. با این حال حتی کاهش وزنی اندک و به اندازه 5 تا 10درصد از وزن بدن هم می‌تواند مزایای فراوانی به‌همراه داشته باشد ازجمله کاهش سطح تری‌گلیسرید خون، کاهش فشار‌خون، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و کاهش سطح شاخص‌های التهابی در خون.

 متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که کاهش وزن را به‌عنوان فرآیندی بلند‌مدت ببینید نه راهی سریع برای بهتر جلوه کردن در عروسی یا تعطیلات پیش رو و غیره. کاهش وزن موفق باعث تغییراتی پایدار در رفتارهایی می‌شود که می‌توانید کنترل‌شان کنید مانند مقدار غذای دریافتی، انتخاب نوشیدنی‌ها، حرکت، استرس و الگوی خواب.

اینکه در طول سه هفته چه مقدار می‌توانید وزن کم کنید تا حدود زیادی به ژنتیک، سوابق پزشکی شخصی و تغییراتی که می‌توانید با دریافت غذا و مصرف کالری اعمال کنید، بستگی دارد.

در طول سه هفته می‌توان کاهش وزن داشت اما...

برخی برنامه‌های غذایی ادعا می‌کنند در طول سه هفته می‌توانید چیزی حدود 10کیلو یا بیشتر کم کنید. با اینکه ممکن است بتوان به این مقدار کاهش وزن دست یافت اما برای رسیدن به این نتیجه، تغییرات شدیدی باید اعمال شود.

بسیاری از مردم رژیم‌شان را با انتظاری بالا از کاهش وزن شروع می‌کنند، اما اگر نخواهند تغییرات را تثبیت کنند تا وزن کم شده سر جایش بماند ممکن است هرآنچه وزن کم می‌کنند را دوباره پس بگیرند.

بر‌اساس آماری که یک تحقیق در سال 2005 منتشر کرد حدود 20درصد از تلاش‌ها برای کاهش وزن تبدیل به موفقیتی طولانی‌مدت می‌شوند.

برخی متخصصان بر این باورند که اگر شدت تغییرات، متوسط باشد کاهش وزن نیز پایدارتر خواهد بود.

معمولا هفته‌ای نیم تا یک کیلو را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند. با این نوع برنامه کاهش وزن یک کیلو و نیمی تا سه کیلویی در سه هفته انتظار می‌رود.

اینکه در کدام مرحله وزن کم کردن هستید نیز روی میزان کاهش وزن مورد انتظار تاثیر می‌گذارد. برای مثال شدت کاهش وزن در مراحل اولیه خیلی بیشتر از اواسط و اواخر برنامه غذایی است.

گاهی به این دلیل در ابتدای برنامه کاهش وزن زیادی را شاهد هستید که به همراه چربی‌سوزی وزن، آب بدن را هم از دست می‌دهید، بنابراین ممکن است در مراحل اولیه پس از سه هفته واقعا 10کیلو کاهش وزن را تجربه کنید، اما تغییرات شدیدی در سبک زندگی‌تان لازم دارید.

برای تثبیت وزنی که کم کردید این تغییرات باید تبدیل به عادت شوند. کاهش وزن کم در مدت سه هفته شاید برای بعضی‌ها بیشتر قابل مدیریت باشد چون تغییرات با شدت کمتری ایجاد می‌شوند.

تغییراتی که باید برای کاهش وزن سالم اعمال کنید

چگونه می‌توانیم مقدار کاهش وزن را بیشتر کنیم؟

عمده‌ترین روشی که می‌توانید با آن روی کاهش وزن‌تان تاثیر بگذارید تغییراتی است که روی آنها کنترل دارید؛ مقدار انرژی‌ای که دریافت می‌کنید و مقدار انرژی‌ای که مصرف می‌کنید. منطقی به نظر می‌رسد که ایجاد تغییرات شدید در میزان غذای دریافتی‌تان می‌تواند باعث تغییرات بزرگی در کاهش وزن‌تان شود. این شاید درست باشد اما کاهش کالری دریافتی‌تان به کمتر از 800 تا 1000کالری در روز، خارج از نظارت پزشکی اصلا توصیه نمی‌شود. کاهش کالری دریافتی تا این حد می‌تواند حتی روی نرخ سوخت و ساز بدن در حالت استراحت نیز تاثیر بگذارد که این موضوع بعدها کاهش وزن را کند خواهد کرد. برخی افراد می‌توانند با تمرکز روی یک کالری، هدف کاهش وزن را تجربه کنند. این کار را می‌توان با برآورد کالری مورد نیاز و تعیین محدود کالری برای برنامه غذایی انجام داد. بسیار مهم است که بدانید کیفیت کالری دریافتی به همان اندازه مقدار کالری مهم است. در طول کاهش وزن روی استفاده از غذاهایی تمرکز کنید که غنی از مواد مغذی هستند تا بدن‌تان تمام نیازهایش را دریافت کند. نمونه‌هایی از غذاهای غنی از مواد غذایی عبارتند از: میوه، سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل، حبوبات و چربی‌های مفید برای قلب. ایجاد تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی مصرفی به بیشترین تمرکز در کاهش وزن نیاز دارد. شروع یک برنامه ورزشی راهی عالی برای افزایش مقدار کالری مصرفی در طول روز است. این را هم بدانید که اضافه کردن ورزش به تنهایی معمولا منجر به کاهش وزن زیاد نمی‌شود. مزایای ورزش برای بدن بدون کاهش وزن هم اتفاق می‌افتد. اما اگر می‌خواهید کاهش وزن‌تان با سرعت مناسبی پیش برود، مقدار ورزش‌تان را بالا ببرید. افرادی که با موفقیت توانسته‌اند وزنی که کم کرده‌اند را ثابت نگه دارند به‌صورت متوسط روزی یک ساعت ورزش را ادامه می‌دهند. اگر می‌خواهید بدانید چه مقدار ورزش برای کاهش وزن‌تان در طول سه هفته مناسب است با مشاوران خود صحبت کنید.

نکاتی برای کاهش وزن موفق

افراد بسیاری هستند که موفق شده‌اند وزن کاهش یافته‌شان را تا بیش از دوسال همچنان ثابت نگه دارند. کاهش وزن کوتاه‌مدت در میان کسانی که رژیم می‌گیرند و وزن خود را ثابت نگه می‌دارند بسیار کم است. تحقیقات نشان داده کسانی که توانسته‌اند کاهش وزنی موفق را تجربه کنند و به خوبی وزن کاهش یافته را ثابت نگه دارند در بعضی از عادات و کارها اشتراکاتی دارند. این موارد عبارتند از:

- آنها روزانه به‌صورت متوسط یک ساعت ورزش می‌کنند.

- مرتب صبحانه میل می‌کنند.

- برنامه غذایی کم‌کالری دارند.

- خودشان روی وزن‌شان نظارت می‌کنند.

- در طول هفته و حتی آخر هفته‌ها نیز الگوی غذایی منظمی را دنبال می‌کنند.

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی:

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص درمان چاقی و لاغری در سال 1345 در دانشکده پزشکی پذیرفته شد و در سال 1352 از دانشکده پزشکی مدرک دکترای پزشکی‌ دریافت کرد. دکتر محمد صدق کرمانی از سال 1352 تا 1358 در بغداد مشغول طبابت بود. سال 1358 بعد از اقدام صدام به اعدام تعدادی از پزشکان متعهد، به سوریه هجرت کرد. چند ماه پس از اقامت در سوریه، به جمهوری اسلامی ایران بازگشت. او ‌پس از پایان جنگ مطب شخصی دایر کرد و به طبابت پرداخت. دکتر محمد صادق کرمانی در درمان چاقی و لاغری تبحر ویژ‌‌ای دارد.

شما عزیزان برای ارتباط با مطب دکتر محمدصادق کرمانی با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

02188371326  

وب سایت: kermany.com

drkermany

142 مشاهده

غذاهای ملین طبیعی

لطفا غذاهای ملین طبیعی را معرفی می کنید؟

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی:

سلامت سیستم گوارشی یعنی سلامت کل بدن، امیدوارم با همین یک جمله پی به اهمیت این بخش از بدن خود برده باشید. برای سالم نگه داشتن دستگاه گوارش می‌توانید یکی از این غذاها که ملین‌های طبیعی هستند را استفاده کنید.

هندوانه

این میوه تابستانی شیرین یکی از بهترین غذاهایی است که می‌تواند روند سیستم گوارش بدن‌تان را روان نگه دارد دلیلش نیز مقدار زیاد آبی است که در هندوانه وجود دارد. نزدیک به 99درصد هندوانه آب است، بنابراین انتخابی عالی برای به حرکت درآوردن روده‌هاست. آب کمک می‌کند غذایی که خوردید در روده‌های‌تان به حرکت در بیاید و کارهای بعدی نیز ساده‌تر شود.

غلات کامل

این هم یک دلیل دیگر برای قبول کربوهیدرات‌ها و استفاده بیشتر از نان: کمک می‌کنند روده‌های‌تان به حرکت درآیند. غلات کاملی مانند بلغور، برنج قهوه‌ای، بلغور جوی‌دوسر و جو سرشار هستند از فیبر خوراکی که به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند و حرکتش را ساده‌تر می‌کند و حتی ممکن است از مشکل هموروئید پیشگیری کند.

بلوبری (‌توت‌ آبی‌) و توت‌فرنگی

مربای مورد علاقه‌تان ترکیبات بسیار مهمی برای سلامت روده‌ها دارد که نام‌شان پکتین است. این یک نوع چربی محلول است که کمک می‌کند این غذاها وقتی پخته می‌شوند هنگام سرد شدن به شکل ژله درآیند.

سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند

کلم یکی از سبزیجات فوق‌العاده مفید است و از بهترین ملین‌های طبیعی به حساب می‌آید. سبزیجاتی مانند کلم، برگ چغندر و اسفناج که برگ سبز دارند، حاوی منیزیم هستند، ماده معدنی که به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند تا گذشتنش از روده ساده شود.

کشمش

شاید قدیمی‌ها به جای آلو‌سیاه، کشمش را تجویز کنند. این میوه خشک که بیشتر به‌عنوان میان‌وعده استفاده می‌شود نه‌تنها حاوی مواد نرم‌کننده مدفوع مانند منیزیم و فیبر است بلکه خیلی‌ها فکر می‌کنند طعمش نیز از آلوسیاه بهتر است.

ماست

ماست و کفیر حاوی پروبیوتیک هستند‌ که به حفظ تعادل سلامت باکتری‌های روده کمک می‌کند. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم کوچکی هستند که فیبر را می‌شکنند. وقتی میزان باکتری‌هایی که فیبر‌ها را می‌خورند بالا برود خود به خود روند گوارش غذا بهبود می‌یابد و همه چیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

بذر کتان

اگر روی ماست یا بلغور جوی‌دوسر بذر کتان بریزید تبدیل می‌شود به یک بمب ملین. این دانه‌ها فیبر فوق‌العاده بالایی دارند که کمک می‌کنند سایز و شکل مدفوع طبیعی شود، همچنین مقدار زیادی اسید چرب امگا3 دارند که در آرام کردن التهاب نقش ایفا می‌کند. فکرش را نمی‌کنید که روده‌ها دچار التهاب شوند اما اگر مشکلاتی مانند هموروئید داشته باشید این خاصیت بذر کتان می‌تواند کمک‌تان کند.

سیب و گلابی

این میوه پاییزی سرشار است از پکتین؛ یک نوع فیبر که روده را تحریک می‌کند و کمک می‌کند جریان کارها در مسیر گوارشی روان شود.

بروکلی و گل‌کلم

بروکلی و گل‌کلم حاوی فیبرهای محلول و غیر‌محلول هستند که به سفت کردن مدفوع‌های شکل نگرفته کمک می‌کنند، روده بزرگ را روان می‌کنند تا جریان دفع بهبود پیدا کند و حتی در جریان سلامت‌بخشی به روده بزرگ نیز نقش ایفا می‌کند.

مرکبات

میوه‌های آبدار مانند پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو‌شیرین یا لیمو‌ترش نه‌تنها مقدار آب زیادی در خود جای داده‌اند که به نرم شدن مدفوع و کاهش ورم کمک می‌کنند، بلکه حاوی مقادیر زیادی پکتین که تحریک‌کننده روده است نیز هستند. هر میوه‌ای که خیلی آبدار باشد، می‌تواند به بهبود کارکرد سیستم گوارش کمک کند.

سیب‌زمینی شیرین

اینکه سیب‌زمینی شیرین را یک سوپر غذا می‌دانند دلیل دارد. سیب‌زمینی شیرین در خود مجموعه‌ای از مواد مغذی ملین دارد ازجمله آب، فیبر، منیزیم و ویتامین B6. سیب‌زمینی شیرین همچنین سیستم عصبی را سالم نگه می‌دارد که در حرکت روده‌ها نقش ایفا می‌کند.

کدو حلوایی

کدو حلوایی قند و کربوهیدرات پایینی دارد و سرشار از فیبر است که برای تسکین یبوست حیاتی است. کدو حلوایی همچنین حاوی پتاسیم است، ماده معدنی که مانند یک الکترولیت عمل می‌کند تا مسیر گوارشی را متعادل نگه دارد.

قهوه

فنجان قهوه‌ای که هنگام صبح می‌نوشید ذهن و روده‌های‌تان را تحریک می‌کند. کافئین باعث می‌شود دستگاه گوارش به حرکت در‌آید اما بیش از حد قهوه خوردن نیز می‌تواند باعث یبوست شود پس مواظب باشید که چقدر قهوه می‌خورید.

کلم ترش

این کلم تخمیر شده سرشار است از پروبیوتیک که به فرآیند گوارش کمک می‌کند. البته کلم قبل از اینکه تبدیل به کلم ترش شود نیز برای دستگاه گوارش مفید است چون مقدار زیادی فیبر دارد.

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی:

دکتر محمد صادق کرمانی متخصص درمان چاقی و لاغری در سال 1345 در دانشکده پزشکی پذیرفته شد و در سال 1352 از دانشکده پزشکی مدرک دکترای پزشکی‌ دریافت کرد. دکتر محمد صدق کرمانی از سال 1352 تا 1358 در بغداد مشغول طبابت بود. سال 1358 بعد از اقدام صدام به اعدام تعدادی از پزشکان متعهد، به سوریه هجرت کرد. چند ماه پس از اقامت در سوریه، به جمهوری اسلامی ایران بازگشت. او ‌پس از پایان جنگ مطب شخصی دایر کرد و به طبابت پرداخت. دکتر محمد صادق کرمانی در درمان چاقی و لاغری تبحر ویژ‌‌ای دارد.

شما عزیزان برای ارتباط با مطب دکتر محمدصادق کرمانی با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

02188371326  

وب سایت: kermany.com

drkermany

115 مشاهده
سوالات بیشتر