عادات ناسالم که از کاسه توالت هم کثیف‌ترند

همه ما در طول روز کارهایی انجام داده و فکر می‌کنیم هیچ مشکلی هم به همراه ندارد چه برسد به آنکه بخواهد مسبب بیماری باشد، غافل از آنکه میزان میکروب و آلودگی که به واسطه آن کار در بدن‌‌مان و در فضا پخش می‌شود، به مراتب از میکروب‌های کاسه توالت بیشتر است.

عادات ناسالم که از کاسه توالت هم کثیف‌ترند

همه ما در طول روز کارهایی انجام داده و فکر می‌کنیم هیچ مشکلی هم به همراه ندارد چه برسد به آنکه بخواهد مسبب بیماری باشد، غافل از آنکه میزان میکروب و آلودگی که به واسطه آن کار در بدن‌‌مان و در فضا پخش می‌شود، به مراتب از میکروب‌های کاسه توالت بیشتر است.

شاید هیچ‌وقت با خود تصور نکرده‌اید که مثلا روی صندلی توالت بنشینید و غذا بخورید. برخی منابع پنهان میکروب‌ها نسبت به بقیه بیشتر به چشم می‌آید. هیچ فرد دیوانه‌ای سعی نمی‌کند ادعا کند که یک توالت عمومی محیط زاد و ولد درست و حسابی برای میکرو‌ب‌ها، کثیفی و سایر چیزها نیست، اما اگر نگاه دقیق‌تری به کارهای روزمره خود داشته باشید، متوجه خواهید شد عادت‌هایی دارید که میکروب‌های بیشتری را نسبت به میکروب‌های کاسه توالت‌تان منتشر خواهد کرد بی‌آنکه حتی یک سرِ سوزن بخواهید به این مسئله شک کنید. در اینجا به برخی از این عادت‌های مضر در زندگی و کارهای روزمره اشاره می‌کنیم.

جویدن ته خودکار

آیا تا به حال شده زمانی که پشت میز کارتان در اداره نشسته‌اید، ناخودآگاه تهِ مداد یا خودکار خود را بجوید؟ اگر شما هم جزو آن ۲۰ درصد از کارمندانی هستید که به جویدن ته مداد یا خودکار اعتراف کرده‌اند، پس مشکلات زیادی در انتظارتان است. به این وضعیت فکر کنید: دست‌های سرشار از میکروبِ زیادی در طول روز، خودکار شما را لمس کرده است. از آن بدتر این‌که اگر سایر افراد در اداره شما هم از آن خودکار استفاده کرده باشند یا آن را به ارباب‌رجوع داده باشید تا با آن امضاء کند، میکروب دست آنها هم به خودکار منتقل خواهد شد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیشترین میزان میکروب بر روی خودکار حساب‌دارها است یعنی چیزی حدود ۲۴۰۰ تا، و این میزان به طور متوسط بر روی خودکار وکلا حدود ۶۷۰ تا گزارش شده است. در تحقیق دیگری در همین زمینه مشخص شد بیش از یک‌سومِ خودکارهایی که توسط پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان استفاده می‌شود آلوده به باکتری است.

جویدن ناخن

گاز گرفتن ناخن یا جویدن پوست اطراف آن هم تأثیرات بدی به همراه دارد. این عادتِ ناخودآگاه و بیخود، یکی از مؤثرترین روش‌های انتقال باکتری از دهان به اندام‌های داخلی‌تان است و با این کار، خراش‌های ریزی در این ناحیه ایجاد خواهد شد که باعث می‌شود باکتری بیشتری به بدن‌تان نفوذ کند. از طرفی این عادت، خطر ابتلاء به بیماری‌های لثوی را هم افزایش خواهد داد.

باز گذاشتن درِ توالت فرنگی

اگر بعد از هر بار سیفون کشیدن درِ توالت فرنگی‌تان را باز بگذارید، فقط باید شانس این را داشته باشید که سیستم ایمنی‌تان قوی باشد چرا که این کار درست مثل

افشاندن اسپری ها‌ی سرشار از قطره‌های کوچک میکروبی و آلوده آب در محیط اطراف است. اگر مسواک‌تان را هم در ناحیه‌ای در دستشویی کثیف نگهداری می‌کنید، مطمئن باشید مسواک‌تان هم به آن آلوده شده و ذرات مربوط به مدفوع به آن منتقل خواهد شد.

نشُستن دست بعد از استفاده از توالت

هر کسی باید دست‌هایش را بعد از هر بار استفاده از توالت حتما بشوید. بهتر است بدانید که مدفوع شما حامل باکتری‌های ای.کولی و سالمونلا بوده که در صورت نشستن دست می‌تواند مسبب بروز عفونت‌های تنفسی هم بشود. تحقیقات نشان می‌دهد که یک مسواک آلوده، به تنهایی می‌تواند جایگاه ۱۰۰ میلیون باکتری از جمله باکتری استرپتوکوکوس، استافیلوکوکوس، کاندیدا و ای.کولی باشد.

استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار

اگر بارها برایتان پیش آمده که برای باز کردن گره بند یک بسته از دندان‌تان استفاده کرده‌اید، باید بگوییم که با این کار دندان‌هایتان را در معرض خطر قرار داده و میکروب را به آنها انتقال داده‌اید. هر زمان که این کار را انجام می‌دهید نه تنها شرایط را برای انتقال میکروب‌ها از آن سطح به دندان‌ها فراهم می‌کنید، بلکه این کار باعث می‌شود مقدار میکروبی که در دست‌ها یا دهان شما وجود دارد به آن سطح و سایر افراد دیگری هم که به آن دست می‌زنند منتقل شود.

عطسه یا سرفه در دست

شاید این کار برای بسیاری از افراد اطرافتان عادی به نظر برسد، اما بهتر است هنگام این کار حتما از دستمال کاغذی استفاده کرده یا لاقل آرنج‌تان را جلوی صورت بگیرید. علتش آن است که با این کار به راحتی میکروب‌ها را به دست‌هایتان انتقال خواهید داد. از آن بدتر این‌که اگر این میکروب‌ها به غذا منتقل شود، چند برابر شده و افراد بیشتری را مریض خواهد کرد. این میکروب‌ها می‌توانند به اشیاء دیگر مانند اسبا‌ب‌بازی‌ها و یا نرده‌ها یا به افراد دیگر از طریق سطوحی که تماس دست با آن زیاد است منتقل شوند.

منبع: thehealthsite

۸ چیزی که نباید در رستوران به آن دست بزنید


ارسال به دوستان از طریق

374 | 1395/11/25 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : thehealthsite باکتری میکروب

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
جدیدترین های امروز
ساختمان پزشکان
بیمارستان عرفان
;