افراد در این سنین بیشتر به هپاتیت مبتلا می شوند!

سیدموید علویان در حاشیه نشست علمی هپاتیت C در ایران اظهار کرد: هپاتیت B ازجمله ویروس‌هایی بوده که از دیرباز در کشور ایران وجود داشته و شیوع این بیماری قبلاً در جامعه ایران بیش از سه درصد و در برخی از نقاط کشور بیش از پنج درصد بوده است.

افراد در این سنین بیشتر به هپاتیت مبتلا می شوند!

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به ضرورت آگاه‌سازی اقشار مختلف جامعه از چگونگی پیشگیری از ابتلا به هپاتیت C و B، گفت: افراد 20 تا 40 سال بیشترین مبتلایان این بیماری در کشور هستند.

وی با بیان اینکه هپاتیت B ازجمله علل مهم تنبلی کبد است، گفت: خوشبختانه با واکسیناسیون هپاتیت B از سال 1373 و ارتقاء سطح آموزش در این حوزه، عملاً این بیماری در کشور رو به کاهش رفته است. رئیس شبکه هپاتیت ایران در ادامه با اشاره به اینکه درحال حاضر میزان شیوع ابتلا به هپاتیت زیر دو درصد است، افزود: متاسفانه علی‌رغم اینکه آمار این بیماری در استان‌های کشور کاهش یافته است، میزان مبتلایان در دو استان سیستان و بلوچستان و گلستان بالای دو درصد استاندارد است.

علویان با بیان اینکه استان یزد ازجمله استان‌هایی است که میزان شیوع هپاتیت B در آن از میانگین کشوری کمتر است، تصریح کرد: در حال حاضر میانگین شیوع این بیماری در کشور زیر دو درصد است. وی جلوگیری از بروز موارد جدید در حوزه هپاتیت را ازجمله اقدامات در دستور کار شبکه هپاتیت ایران عنوان کرد و گفت: واکسیناسیون، آموزش جامعه و کاهش بار بیماری ازجمله راهکارهای تعیین شده برای جلوگیری از شیوع هپاتیت B در کشور است.
وی هپاتیت c را از دیگر انواع ویروس‌های موجود در کشور دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر درمان این بیماری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است. بیماری هپاتیت C بیشتر در کسانی که اعتیاد تزریقی و سابقه تزریق خون قبل از سال 1375 دارند، دیده می‌شود. وی آرایشگاه‌های غیربهداشتی، تاتو غیربهداشتی و خالکوبی‌های غیربهداشتی را از دیگر راه‌های ابتلا به هپاتیت C عنوان کرد و افزود: آموزش سطح جامعه و آگاه‌سازی افراد از راه‌های جلوگیری از ابتلا به این ویروس است و نقش مهمی در کاهش مبتلایان به هپاتیت c ایفا می‌کند.
رئیس شبکه هپاتیت ایران در پایان با بیان اینکه مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا به هپاتیت C و B هستند، گفت: ریشه‌کن کردن هپاتیت C تا سال 1404 یکی از برنامه‌های شاخص شبکه هپاتیت ایران است. رئیس شبکه هپاتیت ایران خاطرنشان کرد: درحال حاضر قریب به یک‌میلیون و چهارصد هزار نفر مبتلا به هپاتیت Bو 200 هزار نفر هم مبتلا به هپاتیت C هستند.

هپاتیت C چگونه منتقل می‌شود؟

منبع: سپید آنلاین


ارسال به دوستان از طریق

159 | 1395/11/26 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : هپاتیت C هپاتیت B هپاتیت

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
جدیدترین های امروز
ساختمان پزشکان
;