با این ترفندها مانع اتلاف مواد غذایی شوید

برای جلوگیری از تلف شدن مواد غذایی به این نکات توجه کنید!

با این ترفندها مانع اتلاف مواد غذایی شوید

دور ریختن غذا از از هیچ نظر کار درستی نیست، اما بسیاری افراد توجه ندارند.
که روزانه چه مقدار غذا را تلف می‌کنند- از باقیمانده‌های خورده نشده غذاهای تهیه‌شده تا مواد غذایی فاسد شده. برای جلوگیری از تلف شدن مواد غذایی به این نکات توجه کنید:

   - بیش از مصرفتان در مدت معین، خرید نکنید. مواد غذایی را در حدی بخرید که می‌توانید قبل از فاسد شدن مصرفشان کنید.

   - اطلاعات کافی درباره بهترین شیوه و زمان نگهداری هر میوه و سبزی را در درون یخچال یا بیرون از آن را به دست آورید.

   -  اگر مقدار زیادی سبزی یا میوه فصل خریده‌اید، با روش‌های مانند منجمد کردن، کنسرو کردن یا سایر شیوه‌ها آن‌ها را برای نگهداری درازمدت آماده کنید.

  - می‌توانید از میوه‌های رسیده در آشپزی استفاده کنید. می‌توانید میوه‌های رسیده‌ای مانند موز قهوه‌ای شده را در تهیه نان و شیرینی استفاده کنید یا به جای دور انداختن، آن را به صورت پوره در تهیه دسر استفاده کنید.

  - برای جلوگیری از کپک زدن میوه‌های توت مانند توت‌فرنگی را درست پیش از خوردن آن‌ها بشویید.

  -  موز، سیب و گوجه‌فرنگی را از سایر مواد غذایی دور نگه‌دارید. سایر مواد غذایی ممکن است باعث شوند این میوه‌ها سریع‌تر از حد معمول فاسد شوند.

  -   از پوست میوه‌ها بیشتر استفاده کنید. می‌توانید از پوست میوه‌هایی مانند پرتقال به خصوص در فصل تابستان برای دور کردن پشه و مورچه در خانه استفاده کنید. برای این کار پوست پرتقال را باید کاملاً له کنید و آن را در گوشه و کنار خانه بگذارید. البته مراقب باشید که پوست پرتقال کپک‌زده و آلوده نباشد.

 - نان‌های خشک را دور نریزید. می‌توان این نان‌ها را با سبزی‌های معطر و ادویه‌ها طعم دار کنید و پس از خرد کردنشان آن‌ها را روی سالاد یا سوپ بریزید.

  - برنج‌های پخته باقیمانده را بو دهید. می‌توانید به جای دور ریختن برنج‌های اضافی، آن‌ها را با خشک‌کن برقی رطوبت‌گیری کنید و سپس آن‌ها را بو دهید و با سایر غلات بوداده مخلوط کنید و به عنوان تنقلات آن را بخورید. در این شرایط اگر ۲۴ ساعت هم این برنج خارج از یخچال باقی بماند، خراب نمی‌شود و قابل‌استفاده است.

   - سبزی‌های پژمرده شده و میوه‌های فاسد شده را خرد و باهم مخلوط کنید و به عنوان کود در باغچه‌تان استفاده کنید.

  - پس از خرید مواد غذایی بر حسب نوع ماده غذایی برای شستن، خشک کردن، بریدن، تکه‌تکه کردن یا قاچ کردن آن‌ها وقت بگذارید و اقلام غذایی تازه را در محفظه‌های ذخیره تمیز و خالی یخچال بگذارید تا بعد از آن‌ها تهیه وعده‌ها یا پختن غذاهای ساده استفاده کنید.

منبع: همشهری آنلاین

حقایقی بسیار جالب درباره 20 خوراکی‌!

آیا می دانید این 12 خوراکی چربی های اضافی بدن را می سوزاند؟


ارسال به دوستان از طریق

175 | 1395/11/24 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : منجمد کردن سبزی صرفه جویی

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
جدیدترین های امروز
ساختمان پزشکان
دکتر شاهین کریمیان
;