آینده سازمان تأمین اجتماعی با این مصوبه به خطر می افتد!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در ادامه بررسی مواد اصلاحی لایحه برنامه ششم توسعه کشور «میانگین حقوق دو سال آخر خدمت» را به‌عنوان مبنای مستمری بازنشستگی تعیین کردند.که به نظر می‌رسد در صورتی که این مصوبه در شورای نگهبان هم به تصویب برسد دیگر قانون محاسبه مستمری بازنشستگی بر مبنای 5 سال آخر اشتغال برای حقوق‌های غیر متعارف منتفی شود و فقط دو سال آخر ملاک محاسبه خواهد بود.

آینده سازمان تأمین اجتماعی با این مصوبه به خطر می افتد!

محمدحسن زدا معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی در این‌باره گفت: با این مصوبه فرد بیمه شده می‌تواند راحت تا 28 سال حداقل حق بیمه را پرداخت کند و ناگهان برای اینکه چون دو سال آخر خدمت مبنای محاسبه مستمری بازنشستگی قرار می‌گیرد، بیشترین پرداختی را خواهد داشت و در دوران بازنشستگی هم بالاترین حقوق را دریافت خواهد کرد که این وضعیت حیات و آینده سازمان تأمین اجتماعی را به خطر می‌اندازد زیرا تعادلی بین مصارف و منابع وجود نخواهد داشت و این کلاً به نفع افراد تحت پوشش سازمان نیست.

وی در ادامه افزود: بر حسب گزارش های ارائه شده در برخی از کارگاه‌ها شماری از بیمه‌شدگان در سال‌های 29 و 30 دوران اشتغالشان این امکان را پیدا می‌کنند از طریق موافقت کارفرما حق بیمه‌های غیر‌متعارف و بالایی واریز کنند تا بتوانند حقوق بازنشستگی بیشتری را بگیرند، این در حالی است که این امکان و فرصت برای همه بیمه‌شدگان مهیا نیست و به نظر می رسد این رویه عادلانه و منطقی نباشد.


معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان بزودی لایحه‌ای را برای محاسبه مستمری بازنشستگی به دولت ارائه خواهد کرد، گفت: در لایحه‌ای که آماده شده، مبنای محاسبه مستمری بازنشستگی بر‌اساس سیستم امتیازی است به این معنا که طبق این سیستم حقوق دوران بازنشستگی باید بر‌اساس بیمه‌پردازی در طول سال‌های خدمت محاسبه شود.

وی افزود: به عبارتی در این مدل ما سطح حقوق و دستمزد مشمول کسر بیمه را نگاه می‌کنیم یعنی اینکه فرد بیمه شده طی 30 سال خدمت هر سال چه کسری از حداکثر حقوق آن سال را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده آنگاه میانگین 30 سال را محاسبه و مستمری بازنشستگی‌اش را تعیین می‌کنیم.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی درباره مزایای سیستم امتیازی اظهار داشت: در این سیستم بیمه شده متوجه می‌شود که از روز اول کاری هرچه حق بیمه پرداخت می‌کند، در مستمری‌اش هم تأثیرگذار است.

بنابراین تلاش می‌کند برای دریافت مستمری بالاتر حق بیمه بالایی پرداخت کند.زدا ادامه داد: نکته دیگر اینکه با اجرای این سیستم دیگر نیازی به همسان‌سازی حقوق نخواهد بود.به گفته این مقام مسئول، این لایحه بزودی از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دولت ارسال و سپس به مجلس برای تصویب ارائه خواهد شد.
لینک مرتبط: بیماران خاص تا پایان آبان باید سازمان بیمه گر خود را مشخص کنند!


منبع سلامت نیوز


ارسال به دوستان از طریق

596 | 1395/10/29 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : تامین اجتماعی بیمه

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
جدیدترین های امروز
ساختمان پزشکان
سمعک سپیدار
;