یک تداخل دارویی خطرناک برای زنان؛ مصرف همزمان مفنامیک اسید و قرص ال‌دی !

الودکتر: هفته‌های اخیر پیامی بین کاربران شبکه‌های مجازی دست به دست شد که نگرانی زیادی را خصوصا برای خانم‌ها ایجاد کرد. خبر این بود دختری جوان به دلیل مصرف همزمان مفنامیک اسید و قرص ال‌دی به کما رفت. اما این خبر چقدر موثق است؟

یک تداخل دارویی خطرناک برای زنان؛ مصرف همزمان مفنامیک اسید و قرص ال‌دی !

الو دکتر: دکترسیما صدرای، داروساز درباره صحت این خبر که این روزها در شبکه‌های مجازی منتشر و دست به دست می شود به سیب سبز می‌گوید: در شرایطی که برای موضوع کما یا مرگ بر اثر مصرف همزمان دو یا چند دارو یا تداخل دارویی مرجع دقیق و علمی وجود ندارد، نمی‌توان به راحتی و با تکیه بر گفته‌های نه چندان موثق درباره اینکه تداخل دارویی موجب مرگ این دختر جوان شده اظهار نظر کرد. ممکن است هر روز درباره مرگ کسی شایعاتی به وجود آید و نمی‌توان چنین مطالبی را مبنای تصمیم گیری‌های پزشکی قرار داد.

این دارو ساز درباره به کما رفتن و مرگ زن جوان به دلیل تداخل دارویی مفنامیک اسید و قرص ال‌دی به خبرنگار سیب سبز می گوید: درباره تداخل دارویی قرص ال‌دی و مفنامیک اسید البته اگر فرض کنیم این اتفاق وجود داشته باشد باید اطلاعات دقیق‌تری داشته باشیم. در چنین شرایطی باید با بررسی سابقه بیماری‌های این خانم، حساسیت‌ها و داروهای احتمالی که وی مصرف می‌کرده، نظر قطعی را داد. اما به طور کلی می‌توان با اطیمنان زیادی گفت که مصرف همزمان این دو دارو حالت کما را ایجاد نمی‌کند و در شرایط عادی تداخل دارویی چنین خطرناکی به دنبال ندارد.

به گزارش الو دکتر به نقل از مجله سیب سبز، مردم نباید بر اخباری که بدون منبع معتبر و دقیق در فضای مجازی منتشر می‌شوند حساب باز کنند و آنها را مبنای تصمیم گیری خود قرار دهند. دکتر صدرای با اشاره به این مطلب درباره احتمال‌هایی که برای تداخل دارویی مفنامیک اسید و قرص ال‌دی می‌گوید: در فهرست تداخل‌های دارویی مفنامیک اسید نامی از قرص ال دی دیده نمی‌شود، بنابراین با مراجعه به فهرست تداخل‌های دارویی هر کدام از این دو دارو یعنی مفنامیک اسید و ال دی می‌توان به این نتیجه رسید که این دو تداخل دارویی ویژه ای با هم ندارند.

دکتر سیما صدرای در ادامه صحبت‌هایش درباره احتمالات دیگر برای این پرونده به سیب می‌گوید: احتمال دارد این خانم به دلیل عفونت ویروسی یا مشکلات مغزی، کما و مرگ را تجربه کرده  و اصل ماجرا ارتباطی به تداخل دارویی و مصرف همزمان این دو قرص نداشته باشد.

الودکتر به شما پیشنهاد می‌کند توصیه‌ها و نکات مفید دکتر سیما صدرای درباره این شایعه و تداخل دارویی مفنامیک اسید و قرص ال دی را در شماره آینده مجله سیب سبز ( شماره 144) که با عنوان «یک تداخل دارویی خطرناک» سوم آبان‌ماه منتشر می‌شود دنبال کنید.


ارسال به دوستان از طریق

53451 | 1394/07/23 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : عوارض قرص ال دی سیب سبز ال دی قرص ال دی تداخل دارویی مفنامیک اسید

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید

نظرات

ناشناس

نامرتب بودن عادت ماهانه ودرمان شدن تنبلی تخمدان

Mehdi

سلام من پرسنل یکی ازداروخانه های شبانه روزی هستم وتاالان که حدودا10سال است که کارمیکنم معمولا ماماهابرای بعضی ازبیماران خوداین داروهاراباهم تجویزکرده اندواتفاقی برای کسی پ نیافتاده.را

شیوا

منم خیلی نگران این موضوع بودم ممنون از راهنمایی هاتون

موفقYasaman

ممنونم من هم نگران این مطلب بودم سپاس

جدیدترین های امروز
ساختمان پزشکان
دکتر حامد محمود هاشمی
;