مطلب بعدی دکتر سید مهدی انارکی
درمان ریشه دندان در دوران بارداری

تفاوت بین عصب‌کُشی و عصب‌کِشی چیست؟

دکتر سید مهدی انارکی، دندانپزشک - متخصص جراحی و درمان ریشه: اولین سوالی که بیماران از دندانپزشک می‌پرسند این است؛ عصب‌کُشی درست است یا عصب‌کِشی؟ که در اصل هر دوی آنها اشتباه رایج هستند چون ما نه عصب را می‌کُشیم و نه می‌کِشیم و اسم اصلی آن درمان ریشه یا روت کانال‌تراپی است. در مرکز دندان، عصب تنها وجود ندارد بلکه مجموعه‌ای از بافت‌ها مانند بافت عصبی، عروقی، لنفاوی و... وجود دارد.

تفاوت بین عصب‌کُشی و عصب‌کِشی چیست؟

دکتر سید مهدی انارکی، دندانپزشک - متخصص جراحی و درمان ریشه:

اولین سوالی که بیماران از دندانپزشک می‌پرسند این است؛ عصب‌کُشی درست است یا عصب‌کِشی؟ که در اصل هر دوی آنها اشتباه رایج هستند چون ما نه عصب را می‌کُشیم و نه می‌کِشیم و اسم اصلی آن درمان ریشه یا روت کانال‌تراپی است. در مرکز دندان، عصب تنها وجود ندارد بلکه مجموعه‌ای از بافت‌ها مانند بافت عصبی، عروقی، لنفاوی و... وجود دارد.

یکی از وظایف متخصصان درمان ریشه، درمان دندان‌هایی است که دچار تروما یا ضربه شده‌اند. این صدمات دندانی بیشتر بین کودکان 7 تا 9 سال اتفاق می‌افتد که به‌دلیل تحرک زیاد و احتمال زمین خوردن حین بازی است. این صدمات به چند قسمت تقسیم می‌شوند:

  • زمانی که دندان به صورت کامل از حفره بیرون می‌آید
  • لب پریدگی تاج دندان که ممکن است پالپ دندان را درگیر کرده باشد
  • یک حالت هم تو رفتگی دندان در داخل استخوان است

هر کدام از این صدمات، درمان مخصوص به خود را دارند. به والدین توصیه می‌شود زمانی که دندان به‌طور کامل از حفره بیرون می‌آید، ابتدا بدون اینکه ریشه دستکاری شود از تاج دندان گرفته و آن را با آب سرد تمیز بشویند (در حد چند ثانیه)، سپس دندان را در جهت درست خود جاگذاری کنند و اگر قادر به انجام این کار نیستند دندان را در شیر سرد قرار دهند و به دندانپزشک مراجعه کنند. بهتر است در تمام مراحل صدمات دندانی به متخصص درمان ریشه مراجعه شود. 

دکتر سید مهدی انارکی، دندانپزشک - متخصص جراحی و درمان ریشه:

فارغ‌التحصیل دندانپزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی در سال 1391 و سال 1394 در رشته تخصصی درمان ریشه از دانشگاه مشهد فارغ‌التحصیل شده و مدرک بورد تخصصی درمان ریشه را نیز کسب کرده است. از سال1394 در مطب به‌صورت شخصی مشغول به کار است.

شما می توانید جهت ارتباط با دکتر سید مهدی انارکی با شماره های ذیل تماس حاصل فرمائید:

آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتراز پارک ملت، روبروی ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه 6 ، واحد 5

تلفن: 02122014229  

تلفن: 02122022909

آدرس: خیابان لواسانی (فرمانیه)، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱، طبقه سوم، واحد ۱۱

تلفن: 02126110052  

تلفن: 02126110053ارسال به دوستان از طریق

1253 | 1395/08/24 | موضوعات روبرو را هم دنبال کنید : عصب کشی دندان

جهت دریافت مشاوره تلفنی از پزشکان وبسایت الو دکتر می توانید روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 الی 21 ازطریق تلفن ثابت (از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره) با شماره تلفن 9099071353 تماس بگیرید
جدیدترین های امروز
ساختمان پزشکان
دکتر خشایار احمدی
;